Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ,am un var care este de sex masculin ,nascut ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ,am un var care este de sex masculin ,nascut in iunie ...

Buna ziua ,am un var care este de sex masculin ,nascut in iunie 1965.Vrea sa stie cand poate iesi la pensie la limita de varsta si cati ani trebuie sa aiba cotizati ?dar la pensie anticipat partial?
Varul dvs se poate :
- pensiona la limita de varsta dupa iunie 2030, la varsta standard de pensionare de 65 ani , daca are un stagiu minim de cotizare de 15 ani.

- pensiona anticipat , dupa iunie 2025, la varsta de 60 ani daca are un stagiu complet de cotizare de 43 ani.

- pensiona anticipat partial, dupa iunie 2025 , la varsta de 60 ani daca are un stagiu de cotizare de peste 35 ani.