avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ,am un var care este de sex masculin ,nascut ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ,am un var care este de sex masculin ,nascut in iunie ...

Buna ziua ,am un var care este de sex masculin ,nascut in iunie 1965.Vrea sa stie cand poate iesi la pensie la limita de varsta si cati ani trebuie sa aiba cotizati ?dar la pensie anticipat partial?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:33, 27 August 2020
Varul dvs se poate :
- pensiona la limita de varsta dupa iunie 2030, la varsta standard de pensionare de 65 ani , daca are un stagiu minim de cotizare de 15 ani.

- pensiona anticipat , dupa iunie 2025, la varsta de 60 ani daca are un stagiu complet de cotizare de 43 ani.

- pensiona anticipat partial, dupa iunie 2025 , la varsta de 60 ani daca are un stagiu de cotizare de peste 35 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt barbat , functionar public, nascut in decembrie ... DANYDANA65 DANYDANA65 Buna ziua, Sunt barbat , functionar public, nascut in decembrie 1965, iar in anul 2021 am acumulat 35 de ani vechime, cand si in ce conditii pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Vechime si pensionare marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna ziu.O persoana de sex masculin nascuta in data de 19.01.1964,care a inceput sa lucreze din 07.01.1982 si pina in prezent ,fara a avea intreruperi ,cita ... (vezi toată discuția)
Am 38 de ani vechime. pot deveni pensionar? alinbolbos alinbolbos Buna, Sunt nascut in 14 octombrie 1954 (varsta de 58 ani) si am 39 de ani pe cartea de munca, din care unul e anul in care am efectuat stagiul militar. ... (vezi toată discuția)