Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La vanzarea unui teren contul vanzatorului poate fi al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La vanzarea unui teren contul vanzatorului poate fi al unei rude, ...

La vanzarea unui teren contul vanzatorului poate fi al unei rude, in speta fiul, acesta urmand a se folosi de bani si are cont la aceeasi banca ca si cumparatorul?
Este de preferat sa fie in contul dvs.
Iar părțile din documentul bancar să fie aceleași cu părțile din contract.
raluk0207 a scris:

Este de preferat sa fie in contul dvs.
Iar părțile din documentul bancar să fie aceleași cu părțile din contract.

Da, e de preferat dar banii tot la fiul meu o sa ajunga insa mai greu, trecand si prin contul meu care nu e la aceeasi banca. Ne fiind la aceeasi banca, platesc comisioane si la intrarea si la iesirea banilor. Am vrut sa deschid si eu un cont la aceeasi banca (Unicredit) dar e mai complicat si tot cu comisioane de ambele parti chiar daca e aceeasi banca. Ca sa deschid cont la ei trebuie sa duc un precontract de la notar ca sa-si cunoasca clientii (ctat) si sa nu se faca evaziune fiscala sau spalare de bani. Corect, n-am ce comenta, dar se lungeste tranzactia, se mai pierd bani si drumuri in plus si pe aceasta epidemie/pandemie.
cipidulau66, utilizator
Si de unde stiti ca fiul o sa va mai dea banii?
Dacă fiul foloseste suma de la dvs, ca să își cumpere la rândul său un alt imobil, cum va dovedi că banii sunt de la tatăl său iar imobilul astfel cumparat este bunul său propriu? Practic dvs doriti sa ii donati suma fiului. Cum veti face dovada acestei donații?
De unde stie cumpărătorul ca sunteti sau nu de buna credinta si nu ii mai pretindeti o dată plata pretului, pe motiv că dvs nu v-a achitat niciun leu, ci fiului dvs, care în raport cu actul este un terț?
Da, sunt comisioane, dar plata lor este incomparabila cu eventualele neplăceri ulterioare.

raluk0207 a scris:

Si de unde stiti ca fiul o sa va mai dea banii?
Dacă fiul foloseste suma de la dvs, ca să își cumpere la rândul său un alt imobil, cum va dovedi că banii sunt de la tatăl său iar imobilul astfel cumparat este bunul său propriu? Practic dvs doriti sa ii donati suma fiului. Cum veti face dovada acestei donații?
De unde stie cumpărătorul ca sunteti sau nu de buna credinta si nu ii mai pretindeti o dată plata pretului, pe motiv că dvs nu v-a achitat niciun leu, ci fiului dvs, care în raport cu actul este un terț?
Da, sunt comisioane, dar plata lor este incomparabila cu eventualele neplăceri ulterioare.

Banii vor fi folositi de fiul meu la cumpararea unui alt teren in alta localitate si inceperea construiri unei case. In contract solicitand sa apara contul si beneficiarul contului, si ca partile sunt de acord cu aceasta. Deci banii sunt ai fiului meu, eu neavand nici un euro din suma.
cipidulau66, utilizator
Dacă nu există și alți prezumtivi moștenitori (dacă nu aveți mai mulți copii), astfel încât la decesul dumneavoastră să se pună problema raportului donațiilor, nu cred că este un impediment să se facă plata în contul fiului, cu condiția ca în contractul de vânzare să fie specificat acest lucru în clar. E treaba notarului să formuleze în așa fel încât să nu lase loc interpretărilor ulterioare.