Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Participare improprie la fals intelectual! Bună ziua ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Participare improprie la fals intelectual! Bună ziua poate să ...

Participare improprie la fals intelectual! Bună ziua poate să îmi spună cineva care dintre următoarele 2 infracțiuni se pedepsește mai rău? Participarea improprie la fals intelectual sau inducerea organelor în eroare? Recent mi a fost schimbată inducerea organelor în eroare cu participarea improprie la fals intelectual! Mulțumesc
Mai "rău" se pedepsește prima - inducerea în eroare a organelor judiciare. Din fericire s-a schimbat încadrarea în participare improprie, ceea ce înseamnă că ați săvârșit infracțiunea de fals intelectual fără intenție. E de bine. În ce stadiu este procesul penal?
Inițial am fost ridicat de Dga in 2016 sub suspiciunea de cu totul alte infracțiuni, însă fiind vorba de către 2 polițiști (cei care au ridicat un permis în fals), și 1 pompier, dosarul a fost declinat către parchetul militar, acolo unde "magia" a avut loc iar cei 3 angajați ai statului au ieșit de sub acuzații, in martie am primit instintare că dosarul a fost preluat de către parchetul din Orașul meu, însă partea proastă este că eu sunt suspect de 3 infracțiuni ( Mărturie mincinoasă, instigare la mărturie mincinoasă și participare improprie)! Știu că e stupid să întreb asta și că depinde de judecător și alte cauze, însă fiind la prima abatere, aș avea șanse ca pedeapsa să mi fie suspendată?

Cristina Filimon a scris:

Mai "rău" se pedepsește prima - inducerea în eroare a organelor judiciare. Din fericire s-a schimbat încadrarea în participare improprie, ceea ce înseamnă că ați săvârșit infracțiunea de fals intelectual fără intenție. E de bine. În ce stadiu este procesul penal?