Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua.... În data de 11.07.2020, s a furat o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua.... În data de 11.07.2020, s a furat o bicicleta ...

Bună ziua.... În data de 11.07.2020, s a furat o bicicleta a unui domn, și dannsu când a depus plângere nu s a constituit doar parte vătămată, ci și parte civilă însă l am cautat și am vb cu mama lui.. I am zos ca am banii de despăgubire, mi a cerut nr l am dat a zis ca ma suna, însă dacă domnul s a constituit parte civilă, cum pot altfel sa ii achit, ca a fost și în instanta dar nu dau deloc.. I am trimis invitate pe 18.08.2020, si azi mi a trimis-o înapoi....ce se va întâmpla în situația în care el s a declarat parte civilă și nu am reușit sa dau de dansu
Buna ziua,
Inseamna ca nu doreste impacarea si vrea sa mearga mai departe cu plangerea penala...
Incercati sa va impacati cu dumnealui, sa retraga plangerea pentru furt pentru ca, daca nu face asta, o sa fiti judecat/a pentru furt..
S-a constituit parte civila pentru a recupera dauna produsa, pretul bicicletei..., de la dvs. pentru a nu face asta printr-un alt proces civil...
Adica sa inteleg ca exista posibilitatea sa si recupereze bani dar cine i a furat bicicleta, tot sa fie condamnat, chiar daca ii dau banii pe prejudiciu?
Mary...., utilizator
Da, daca nu doreste impacarea si retragerea plangerii.
Nu ar strica sa aveti o discutie cu un avocat.
Da, dacă v-am furat poșeta, dar m-ați prins, și recuperat banii, tot un hoț sunt, nu? E logic. Rămâne să încercați să vă împăcați, păgubașul are dreptul legal, și chiar și moral zic eu, să fie despăgubit, despăgubire însemnând nu numai recuperarea valorii obiectului ci și alte pagube, cum ar fi stresul, etc.

Mary.... a scris:

Adica sa inteleg ca exista posibilitatea sa si recupereze bani dar cine i a furat bicicleta, tot sa fie condamnat, chiar daca ii dau banii pe prejudiciu?