Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua, eu si sotul meu am divortat de 4 ani, avem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua, eu si sotul meu am divortat de 4 ani, avem custodie ...

buna ziua, eu si sotul meu am divortat de 4 ani, avem custodie comuna, minorul are domiciliul la domiciliul meu si tatal drept de vizita. Eu pot pleca cu copilul din tara pana in ianuarie 2021 prin ordonanta de suplinire consimtamant. In iulie am introdus si cerere pentru custodie exclusiva, ptr ca tatal nu este deloc interesat de minor, nu plateste pensie, este absent. In octombrie vreau sa plec cu minorul in Austria sa muncesc acolo, dar cum se va face ancheta sociala, daca eu locuiesc acolo ? Cum sa procedez va rog ajutati-ma. Ce adresa sa declar pentru ancheta ? adresa din Romania sau din Austria ?
Se poate face ancheta si in Austria.
Se face acolo unde locuiește minorul.
multumesc. Dar nu este o problema ca ma stabilesc cu el acolo inainte de a avea custodie exclusiva ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se poate face ancheta si in Austria.
Se face acolo unde locuiește minorul.