Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PROCEDURA DIVORT IN INSTANTA Buna ziua, Doresc sa pot ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PROCEDURA DIVORT IN INSTANTA Buna ziua, Doresc sa pot o intrebare ...

PROCEDURA DIVORT IN INSTANTA

Buna ziua,
As avea cateva intrebari:
1.Daca am depus actele pentru divort in instanta - persoana de care se divorteaza in ce moment e instiintata? Este instiintata la momentul depunerii sau atunci cand se stabileste un termen?
2. Dosarul in ce moment este inregistrat pe site-ul judecatoriei? in momentul in care este stabilit termenul sau fix in momentul in care a fost depus dosarul si se asteapta stabilirea unui termen?

Annie12, utilizator
1. Dupa ce se inregistreaza cererea la instanta, i se comunica cererea de chemare in judecata si are la dispozitie 25 de zile pt a formula intampinare.
2. Cand ajunge cererea la instanta.
1. Persoana de care se divorteaza află în momentul în care i se comunică de către judecătorie documentele depuse de Dvs. Poate dura destul de mult.
2. Documentele sunt vizibile pe site-ul judecătoriei în momentul depunerii. Pentru a le vizualiza aveti nevoie de parola de acces. O puteti obtine de la judecătoria unde ati înregistrat dosarul mai repede, comunicând că sunteți parte în dosarul cu nr...., si identificandu-va cu cartea de identitate.
andreimargaa, utilizator