Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua...as avea si eu o intrebare....beneficiez de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua...as avea si eu o intrebare....beneficiez de stimulent ...

Buna ziua...as avea si eu o intrebare....beneficiez de stimulent de insertie...daca imi dau demisia de la locul de munca vineri si incep la alta firma sa lucrez de luni pt cele 2 zile de weekend sambata si duminica exista sanse sa nu mai beneficiez deloc de stimulent? Se considera perioada de munca intrerupta?
SofiaCristina, utilizator
Într-adevăr, se considera perioada de munca intrerupta.
Pai si cum sa fac cu demisia? Imi pot da demisia luni si sa ma angajez tot luni in alta parte? Deja celalalt contract l-am semnat ca voi incepe cu data de luni...eu vineri inca merg la vechiul loc de munca...
Dacă vb despre o demisie fara preaviz , atunci se poate ce spuneti dvs.
Da este vorba de o demisie fara preaviz...demisie la zi :)
Demisia la zi nu este prevăzută în legislatie.

Dacă vb despre o demisie fara preaviz, atunci este posibil in aceasta situatie ( citez: demisia luni si sa ma angajez tot luni in alta parte) data încetării vechiului c.i.m. = data începerii activitatii in baza noului c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic