Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! E legal ca o asociație de locatari în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! E legal ca o asociație de locatari în constituire ...

Bună ziua!
E legal ca o asociație de locatari în constituire să angajeze cheltuieli în numele viitoarei asociații?
Legal nu.

DB74 a scris:

Bună ziua!
E legal ca o asociație de locatari în constituire să angajeze cheltuieli în numele viitoarei asociații?

Actele asociație erau depuse la tribunal dar nu era înregistrată. Și ne-am trezit că s-au angajat servicii în numele viitoarei asociații.. Scrie undeva în lege că nu e legal?

latka a scris:

Legal nu.

DB74 a scris:

Bună ziua!
E legal ca o asociație de locatari în constituire să angajeze cheltuieli în numele viitoarei asociații?

Ca o asociatie sa incheie un contract, trebuie sa dobindeasca personalitate juridica. E o procedura.
Art. 17
(4)Asociatia de proprietari dobandeste personalitate juridica in baza incheierii judecatorului desemnat de presedintele judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala se afla condominiul.
(5)Incheierea se da fara citarea partilor si este executorie.
(6)Incheierea este supusa numai apelului in termen de 5 zile de la comunicare, presedintele asociatiei fiind obligat sa informeze in scris toti proprietarii in aceeasi zi, prin afisare la avizier. Apelul se judeca cu citarea partilor.

Articolul 12 Pentru realizarea scopului mentionat la art. 11 alin. (1), asociatia de proprietari infiintata in conditiile prezentei legi dobandeste drepturi si isi asuma obligatii fata de terti, in ceea ce priveste administrarea condominiului.

[ link extern ]

latka, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns.

latka a scris:

Ca o asociatie sa incheie un contract, trebuie sa dobindeasca personalitate juridica. E o procedura.
Art. 17
(4)Asociatia de proprietari dobandeste personalitate juridica in baza incheierii judecatorului desemnat de presedintele judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala se afla condominiul.
(5)Incheierea se da fara citarea partilor si este executorie.
(6)Incheierea este supusa numai apelului in termen de 5 zile de la comunicare, presedintele asociatiei fiind obligat sa informeze in scris toti proprietarii in aceeasi zi, prin afisare la avizier. Apelul se judeca cu citarea partilor.

Articolul 12 Pentru realizarea scopului mentionat la art. 11 alin. (1), asociatia de proprietari infiintata in conditiile prezentei legi dobandeste drepturi si isi asuma obligatii fata de terti, in ceea ce priveste administrarea condominiului.

[ link extern ]

Legislatia in vigoare prevede infiintarea asociatiilor de proprietari nu de locatari
Disp L nr 196/2018 obliga asociatiile de locatari sa desfasoare acte si actiuni pentru transformare in asociatii de proprietari