Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Redactare Sesizari/Cereri, de catre un ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Redactare Sesizari/Cereri, de catre un avocat/consilier juridic

Buna ziua,

M-ar interesa daca exista un avocat/consultant juridic care poate redacta mai multe cereri/sesizari catre Primarie, care ar fi costurile per sesizare?!

Cateva exemple de cereri/sesizari, care m-ar interesa.
-cerere de salubrizare, curatare (taiate buruieni, reparat drumuri etc.) domeniu public - stiu ca potrivit legii spatiile publice tin de primarii si ele trebuie intretinute (daca ma insel, corectati-ma)

- cerere montare bec stradal, stalp iluminat existent dar fara bec pe el. Exista vreo lege in acest sens, care obliga Primaria sa faca acest lucru?

- cerere de reparare,asflatare drum access teren/imobil (este singurul drum de acces, care in ultimul timp a devenit aproape impracticabil).

- pe legea 544/2001 - fondurile primariei pentru asfaltare localitate si care strazi si cand vor fi asfaltate + care este bugetul primariei pentru reparatii si modernizare localitate, etc...

Pe scurt as vrea ca toate acestea sa fie redactate de un avocat si totodata in cazul unui rapsuns nefavorbail sau al rapsunsului lipsa in totalitate, sa trecem la administrativ contencios (tribunal).

Multumesc anticipat!
Accept mesaje in privat.
KiralyOtto, utilizator
Doar un avocat este indrituit de lege sa presteze aceste servicii, nu si un consilier juridic!
Alegeti un avocat si acesta vă va ajuta, cu stimă!