avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare auto cu plata în rate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare auto cu plata în rate.

Am un autovehicul de vânzare, publicat online și am fost contactat de un domn care e dispus să-l cumpere, dar cu plata în 2 rate. Ce ar trebui să fac, în afară de un contract de vânzare-cumpărare cu plata în rate, la notar?
Dacă omul nu-mi dă a doua rată, ce va trebui să fac?
Ultima modificare: Marți, 8 Septembrie 2020
cri5tian, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Popescu Radu Cătălin , Avocat 15:10, 8 Septembrie 2020
Ideal este să faceți documentul la notar și să aveți foarte clar stabilite termenele de plată. În caz că nu vă face plata conform graficului agreat, atunci mergeți cu contractul de vânzare la executor și începeți executarea silită pe acel contract. Rezervați și dreptul de proprietate până la plata ratei a doua și decăderea din termenul de plată pentru a doua rată dacă nu achită la timp prima rată.

Succes,
Av. Filimon Cristina
La momentul incheierii documentului notarial,puteti impune clauze asiguratorii
Dacă doriți încheierea actului de vânzare-cumpărare la notar, dacă pănă la data stabilită în contract nu a fost achitată a doua rată la mașină, îl puteți executa silit în situația în care nu înțelege benevol să achite restul de preț.

cri5tian a scris:

Am un autovehicul de vânzare, publicat online și am fost contactat de un domn care e dispus să-l cumpere, dar cu plata în 2 rate. Ce ar trebui să fac, în afară de un contract de vânzare-cumpărare cu plata în rate, la notar?
Dacă omul nu-mi dă a doua rată, ce va trebui să fac?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren in rate persoana fizica anakarenina1 anakarenina1 Buna ziua , Ce variante exista ptr cumpararea unui teren de la o persoana fizica in forma : 60% avans la semnarea contractului la notar, restul de 40% ... (vezi toată discuția)
Vreau sa vand un teren .. cumpărătorul nu i mo poate da toti ... florin42 florin42 Vreau sa vand un teren .. cumpărătorul nu i mo poate Da toti banii acum care e procedura sa nu poata amâna plata transei 2? (vezi toată discuția)
Buna seara as dori sa stiu daca, in cazul cumpararii unui apartament, ... danadani danadani Buna seara As dori sa stiu daca, in cazul cumpararii unui apartament, exista un termen de eliberare legala a apartamentului de 30 de zile sau acest termen ... (vezi toată discuția)