Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare auto cu plata în rate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare auto cu plata în rate.

Am un autovehicul de vânzare, publicat online și am fost contactat de un domn care e dispus să-l cumpere, dar cu plata în 2 rate. Ce ar trebui să fac, în afară de un contract de vânzare-cumpărare cu plata în rate, la notar?
Dacă omul nu-mi dă a doua rată, ce va trebui să fac?
cri5tian, utilizator
Ideal este să faceți documentul la notar și să aveți foarte clar stabilite termenele de plată. În caz că nu vă face plata conform graficului agreat, atunci mergeți cu contractul de vânzare la executor și începeți executarea silită pe acel contract. Rezervați și dreptul de proprietate până la plata ratei a doua și decăderea din termenul de plată pentru a doua rată dacă nu achită la timp prima rată.

Succes,
Av. Filimon Cristina
La momentul incheierii documentului notarial,puteti impune clauze asiguratorii
Dacă doriți încheierea actului de vânzare-cumpărare la notar, dacă pănă la data stabilită în contract nu a fost achitată a doua rată la mașină, îl puteți executa silit în situația în care nu înțelege benevol să achite restul de preț.

cri5tian a scris:

Am un autovehicul de vânzare, publicat online și am fost contactat de un domn care e dispus să-l cumpere, dar cu plata în 2 rate. Ce ar trebui să fac, în afară de un contract de vânzare-cumpărare cu plata în rate, la notar?
Dacă omul nu-mi dă a doua rată, ce va trebui să fac?