Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau sa vand un teren .. cumpărătorul nu i mo poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau sa vand un teren .. cumpărătorul nu i mo poate Da toti ...

Vreau sa vand un teren .. cumpărătorul nu i mo poate Da toti banii acum care e procedura sa nu poata amâna plata transei 2?
Puteti încheia un antecontract. Dvs va obligați să vindeți, iar cumpărătorul se obligă să cumpere pana la o dată stabilită de comun acord.
De asemenea, stabiliți prețul total și avansul pe care cumpărătorul vi-l achita la data încheierii antecontractului.
Dacă vânzarea nu se mai încheie din vina dvs, va trebui să îi returnat cumparatorului dublul avansului.
Dacă vânzarea nu se încheie din vina cumpărătorului, acesta pierde avansul.
puteti vinde prin contract cu plata in 2 transe, daca nu poate achita rata la termen, apelati la executor, il executati silit si pierde terenul si dvs va luati diferenta de bani.