Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este in regula ca un angajator sa ia interviuri live ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este in regula ca un angajator sa ia interviuri live pe facebook ...

Este in regula ca un angajator sa ia interviuri live pe facebook “pentru transparenta”?
nsbsn, utilizator
De ce nu ar fi? Va vedeti online, daca nu vreti sa acceptați, nu va obliga nimeni sa participati.
Modalitatile in care urmeaza sa se realizeze verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea sunt stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil, in statutul de personal - profesional sau disciplinar - si in regulamentul intern, in masura in care legea nu dispune altfel.

Asadar, procedura - modul ; interviu, proba practica ...., cum, cand etc. - de angajare a unei persoane, ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Cornel Vasile, Consilier juridic