avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face succesiunea? Bunicul meu si bunica mea au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face succesiunea? Bunicul meu si bunica mea au avut un ...

Cum se face succesiunea? Bunicul meu si bunica mea au avut un apartament. Bunicul a murit primul , bunica a doua. Ei au doua fete. Cum se afce succesiunea. Cat va mosteni fiecare fata ? Se fac 2 succesiuni, sau 4 succesiuni, tinand cont ca bunicul a avut 1/2 din apartament , si bunica 1/2 din apartament. ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 01:54, 13 Septembrie 2020
Ambele fete impart egal averea parintilor lor. Succesiunile se dezbat oe rand, ale bunicilor in ordinea deceselor. 2 decedati, 2 succesiuni.
Sa meargă la notsr cu actele de proprietate si cele de deces, va zice acolo ce acte va sunt necesare.
Ultima modificare: Duminică, 13 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire florinlarion florinlarion bunic+bunica decedati. ei au avut 2 copii(fata+baiat ambii decedati) fata a avut 5 fete care traiesc si sint casatorite. baiatul a avut 4 copii(2 baieti+2 fete ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune cezar2011 cezar2011 Buna ziua, Bunicul meu a murit acum 8 ani. Nu s-a facut succesiunea dupa ce a murit. De la decesul bunicii a trecut o luna. Bunicii au cinci copii din care ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre mostenire Asusro Asusro Buna ziua . Se da urmatoarea situatie : Bunicii mei traind undeva la tara intr-o casa mare si cu curte pe masura , au avut 3 copii , cel mai mare o fata acum ... (vezi toată discuția)