Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face succesiunea? Bunicul meu si bunica mea au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face succesiunea? Bunicul meu si bunica mea au avut un ...

Cum se face succesiunea? Bunicul meu si bunica mea au avut un apartament. Bunicul a murit primul , bunica a doua. Ei au doua fete. Cum se afce succesiunea. Cat va mosteni fiecare fata ? Se fac 2 succesiuni, sau 4 succesiuni, tinand cont ca bunicul a avut 1/2 din apartament , si bunica 1/2 din apartament. ?
Ambele fete impart egal averea parintilor lor. Succesiunile se dezbat oe rand, ale bunicilor in ordinea deceselor. 2 decedati, 2 succesiuni.
Sa meargă la notsr cu actele de proprietate si cele de deces, va zice acolo ce acte va sunt necesare.
gi-jane2, moderator