Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu - timp parțial pentru câteva luni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu - timp parțial pentru câteva luni

Bună ziua,

Ma puteți ajuta cu o nelămurire privind zilele de concediu de odihna, va rog?

Exemplu concret: un angajat lucreaza 6 luni cu norma de 8 ore și 6 luni cu norma de 4 ore. Conform codului muncii, acesta beneficiază de 10 zile lucrătoare pentru prima perioada și tot de 10 zile lucrătoare pentru a doua. Dar dacă din prima perioada rămân zile de concediu neefectuate, acestea cum se calculează pentru perioada următoare? Practic o zi lucrătoare din prima perioada ar echivala cu 2 din următoarea perioada?
Mulțumesc.
mirela.m, utilizator
Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.

Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
Mulțumesc mult pentru răspuns. As vrea sa revin puțin asupra întrebării pentru ca nu cred ca am explicat prea bine.
Angajatul lucrează primele 6 luni, are 10 zile de concediu de odihna din care ii mai rămân 2. Mai lucrează apoi încă 6 luni și are încă 10 zile.
Întrebarea mea e dacă cele 2 zile ramase se aduna la cele 10. Pentru ca in mod normal ar avea 2 zile pentru perioada când lucra 8 ore, deci logic ar fi sa aibă 4 zile pentru perioada de 4 ore. Nu se dorește compensarea în bani, ci echivalarea corecta conform legii (nu știu ce lege se aplica în acest caz particular).
Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.

Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

Da, cele 2 zile ramase se aduna la cele 10 .... total 12.