Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, în octombrie 2018 , am nascut URGENT, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, în octombrie 2018 , am nascut URGENT, înainte de ...

Buna ziua, în octombrie 2018 , am nascut URGENT, înainte de termen . Nu am avut concediu prenatal ( vineri am lucrat , sâmbătă am nascut) . Pana in februarie 2019 , am fost în concediu postnatal (medical) , apoi am intrat in concediu de creștere copil. Intrebarea mea este : aferente anului 2018 , erau 14 zile de concediu de odihna neefectuate. Ce se intampla cu ele ? Am reînceput munca in august 2020 . Multumesc anticipat !
Cand ati intrat in CCC, data efectiva ?
În 9 februarie 2019

Cornel Vasile a scris:

Cand ati intrat in CCC, data efectiva ?

Pana la terminarea CCC, termenul de 18 luni prevazut de art.146 alin.2 C.mun. este suspendat, prin urmare de la data când cauza de suspendare a încetat, termenul îşi reia cursul,

Astfel, angajatorul are obligatia sa acorde acele zile pana cand termenul de 18 luni expira.
Multumesc , dar in termeni mai uzuali , 18 luni , din august 2020 , de cand am reînceput munca ?
Eu asa inteleg . Multumesc inca o data !

Cornel Vasile a scris:

Pana la terminarea CCC, termenul de 18 luni prevazut de art.146 alin.2 C.mun. este suspendat, prin urmare de la data când cauza de suspendare a încetat, termenul îşi reia cursul,

Astfel, angajatorul are obligatia sa acorde acele zile pana cand termenul de 18 luni expira.

Ati inteles corect.