avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, în octombrie 2018 , am nascut URGENT, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, în octombrie 2018 , am nascut URGENT, înainte de ...

Buna ziua, în octombrie 2018 , am nascut URGENT, înainte de termen . Nu am avut concediu prenatal ( vineri am lucrat , sâmbătă am nascut) . Pana in februarie 2019 , am fost în concediu postnatal (medical) , apoi am intrat in concediu de creștere copil. Intrebarea mea este : aferente anului 2018 , erau 14 zile de concediu de odihna neefectuate. Ce se intampla cu ele ? Am reînceput munca in august 2020 . Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:18, 17 Septembrie 2020
Cand ati intrat in CCC, data efectiva ?
În 9 februarie 2019

Cornel Vasile a scris:

Cand ati intrat in CCC, data efectiva ?

Pana la terminarea CCC, termenul de 18 luni prevazut de art.146 alin.2 C.mun. este suspendat, prin urmare de la data când cauza de suspendare a încetat, termenul îşi reia cursul,

Astfel, angajatorul are obligatia sa acorde acele zile pana cand termenul de 18 luni expira.
Multumesc , dar in termeni mai uzuali , 18 luni , din august 2020 , de cand am reînceput munca ?
Eu asa inteleg . Multumesc inca o data !

Cornel Vasile a scris:

Pana la terminarea CCC, termenul de 18 luni prevazut de art.146 alin.2 C.mun. este suspendat, prin urmare de la data când cauza de suspendare a încetat, termenul îşi reia cursul,

Astfel, angajatorul are obligatia sa acorde acele zile pana cand termenul de 18 luni expira.

Ati inteles corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! am întrat în ccc, mi s-a suspendat cim în ianuarie ... Alina Purdea Alina Purdea Bună ziua! Am întrat în CCC, mi s-a suspendat CIM în ianuarie 2019 și în august 2020 m-am întors la același loc de muncă. Pentru anul 2018 am efectuat ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna dupa revenirea din concediul pentru cresterea copilului aom15 aom15 Buna ziua! Lucrez in invatamat, sunt titulara, iar in anul 2015, 20 aprilie, am intrat in concediu prenatal/postnatal, apoi in concediu pentru cresterea ... (vezi toată discuția)