Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Doresc sa expun urmatoarea situatie . Ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Doresc sa expun urmatoarea situatie . Ca urmere a ...

Buna seara. Doresc sa expun urmatoarea situatie . Ca urmere a decesului sotului sotia doreste sa vanda masina , nu au avut copii , nu s-a facut sucesiune ,msina este pe numele decedatului. Poate sa plateasca asigurarea , rogvigneta si celelalte taxe , poate circula cu masina? Cu stima.
Da, poate sa plateasca taxele, dar le va plăti pentru o persoană decedata.
La fel si cu circulatul. O poate face, dar daca va fi oprită de poliție, nu va avea niciun act justificativ pentru masina.
Nu mai vorbesc despre eventualele complicatii in caz de accident.
Da, poate circula cu mașina, masina aia e bun comun chiar daca e pe numele decedatului., nu are nevoie de justificări sa mearga cu ea. Taxele se plătesc pe numele decedatului ca nu are cum altfel.
Ca sa o vanda insa, trebuie sa ajunga masina pe numele ei, pt asta rezolva cu succesiunea la notar.
Alti moștenitori sunt?