avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de unic mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de unic mostenitor

Buna ziua!Mama mea este singura la parinti,parintii ei decedati din 2004 dupa care are certificat de unci mostenitor,si bunica ei decedata in 2008.Atat casa cat si pamnturile sunt pe numele bunicii mamei,bunica ce a avut doar o singura fata,adica pe mama mamei mele.V-as intreba daca mai e nevoie sa platim taxa de sucesiune sau ce trebuie sa facem pentru ca mama mea sa intre in dreptul de unic mostenitor,sa poata trece totul pe numele ei.Trebuie facut cadastru sau nu???Trebuie platita taxa de sucesiune sau nu??? Astept un raspuns de la d-voastra.Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:07, 2 August 2010
Trebuie sa mearga mama la administratia financiara cu certificatul de mostenitor si sa se inscrie dansa pe rol. Daca are certifica de mostenitor ce taxa de succesiune sa mai plateasca? Cadastrul se face doar daca doriti acest lucru sau vreti sa vindeti. Nu este obligatoriu in aceasta faza doar pentru inregistrarea la financiar.
Trebuie dezbatuta si succesiunea dupa stra-bunica dvs. Dupa cum ati prezentat situatuatia mama dvs este unicul mostenitor.
Va trebui sa platiti o taxa dar nu sunteti obligata sa faceti cadastrul proprietatilor intrate prin mostenire in patrimoniul dvs.
In schimb este recomandabil sa faceti masuratorile cadastrale precum si intabularea dreptului de proprietate.
Ultima modificare: Luni, 2 August 2010
Magdalena Visoiu, Avocat
Sigur ca trebuie platita taxa de deschiderea a succesiunii.
Va trebui sa mergeti la notariat sa dezbateti succesiunea chiar daca este singurul mostenitor. Nu este necesar cadastru, insa vor fi platite taxe de timbru si onorariul notarului.
roxyy80 a scris:

Buna ziua!Mama mea este singura la parinti,parintii ei decedati din 2004 dupa care are certificat de unci mostenitor,si bunica ei decedata in 2008.Atat casa cat si pamnturile sunt pe numele bunicii mamei,bunica ce a avut doar o singura fata,adica pe mama mamei mele.V-as intreba daca mai e nevoie sa platim taxa de sucesiune sau ce trebuie sa facem pentru ca mama mea sa intre in dreptul de unic mostenitor,sa poata trece totul pe numele ei.Trebuie facut cadastru sau nu???Trebuie platita taxa de sucesiune sau nu??? Astept un raspuns de la d-voastra.Multumesc mult!


daca deschideti succesiunea in termen de 2 ani de la moartea strabunicii, platiti mai putin...calculati si dvs din luna decesului din anul 2008 daca acum ati mai fi in termen.

Alte discuții în legătură

Vânzare casa mari18ro mari18ro Buna ziua! Am și eu următoarea nelămurire și dacă se poate sa ma ajute cineva ce pot face... bunicul meu are moștenire de la tatăl sau o casa și ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa parinteasca andredan andredan am facut succesiunea dupa mama si as vrea sa vand casa parinteasca dar am o nelamurire cu privire la cadastru, acesta fiind pe numele mamei decedate. pot vinde ... (vezi toată discuția)
Refuzul notarilor din circumscripția teritoriala de a elibera ... raducan42 raducan42 Refuzul notarilor din circumscripția teritoriala de a elibera certificat unic moștenitor pt o succesiune dezbătută a mamei mele decedate, pe motiv că mama ... (vezi toată discuția)