avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, va rog daca puteti sa-mi raspundeti. Tatal ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, va rog daca puteti sa-mi raspundeti. Tatal meu vitreg ...

Buna ziua, va rog daca puteti sa-mi raspundeti.
Tatal meu vitreg a decedat recent si dorim sa facem succesiunea pe o casa cu teren, unde jumatate avea tatal meu vitreg si jumatate avea mama. Tata are o fiica din casatoria anterioara.
In cazul acesta, cat are dreptul sotia si cat cele 2 fiice?
Multumesc mult!
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2020
LoredanaDamian, utilizator
Cel mai recent răspuns: LoredanaDamian , utilizator 20:33, 17 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
soția supraviețuitoare 1/4 din moștenire
fiica defunctului 3/4 din moștenire

În moștenire intră doar partea din bunuri care a aparținut defunctului (jumătate). Cealaltă parte (jumătate) este și rămâne a persoanei care nu a murit încă.

În final, soția va avea 5/8 din casă și teren
Fiica defunctului 3/8 din casă și teren

Înțeleg că dvs. NU sunteți fiica defunctului. (presupun că nu v-a adoptat, de vreme ce îi ziceți tată vitreg).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu v-a adoptat si nici nu a lăsat un testament in care sa va includa, , nu il moșteniti pe soțul mamei, nu aveti niciun grad de rudenie. De moștenit , il moștenesc mama 1/4 si fiica sa, 3./4, urmează ca cele doua, sa iasa din indiviziune, iar daca vreti sa rămâneți cu casa, trebuie sa ii dati o sulta, bani pt cota sa. Daca nu ii aveti, v-ar ajuta sa ii strangeti sa fiți pregătite.. aceasta suma reprezinta cam 37% din valoarea casei, deci e ceva.
Dvs o veti moșteni pe mama cand va veni vremea, de asemenea si pe tatăl natural.

Dacă sotul mamei v-a adoptat totusi, aveti drepturi egale ca fiica sa.
Mama mosteneste la fel, 1/ 4 din masa succesorala in care intra jumatate din ce aveau, si fetele impart, impreuna 3/4, asta face ca fetei lui sa ii datorati ca sulta, cca 17% din valoarea casei, ar fi altceva...
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
Nu, nu sunt adoptata. Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Printul mostenitor stefan_ruxandra stefan_ruxandra buna seara. va prezint si eu o situatie care este destul de incalcita dar sper sa ma ajutati sa o rezolv. este vorba de mama mea ai carei parinti s-au ... (vezi toată discuția)
Tatăl vitreg a decedat. noi moștenim ceva din apartament, sau doar frații noștri vitregi au dreptul? MARCELA2017 MARCELA2017 Buna ziua MAMA mea s-a recasatorit cand aveam eu 10 ani eu mai aveam o sora de 8 ani dupa casatorie au mai rezultat 2 copi cu cel de al2-lea tata in total 4 ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte mostenirea in cazul decesului unuia dintre parinti buzdu_andra buzdu_andra Buna ziua! As dori sa va intreb cum se va imparti mostenirea din partea tatalui meu decedat intre mine , cei doi frati ai mei si mama. Intreb pt ca ... (vezi toată discuția)