avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divorț și cai de atac? Bună seara as dori sa știu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divorț și cai de atac? Bună seara as dori sa știu după pronunțarea ...

Divorț și cai de atac!
Bună seara, as dori sa știu după pronunțarea unei hotărâri de divorț ce cai de atac mai pot fi?
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Septembrie 2020
Ineu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ineu , utilizator 14:01, 25 Septembrie 2020
Se poate declara apel.si sa rămâneți căsătoriți pana se termina apelul.
După apel mai există și alta cale de atac, adică de la judecătorie la Tribunal, după la Curtea de apel?
Nu.

Ineu a scris:

După apel mai există și alta cale de atac, adică de la judecătorie la Tribunal, după la Curtea de apel?

În cauza noastră de divorț, soțul meu fiind reclamant nu a depus întâmpinare în cele 15 zile prevazute de lege, totuși după 2 ședințe amânate pe diferite motive banale, sa prezentat, a răspuns la interogatoriu, a venit cu tot feluri de cereri în contradictoriu, și doamna președinte pentru egalitate de șanse ia aprobat, chiar și 2 martori sub sancțiunea amenzi, pe care nu ia prezentat, ulterior nu a primit nici amenda, se citează martori și se amână cauza 3 săptămâni, credeți ca în acest caz se prodeceaza legal?


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu.

Ineu a scris:

După apel mai există și alta cale de atac, adică de la judecătorie la Tribunal, după la Curtea de apel?



Ineu a scris:
În cauza noastră de divorț, soțul meu fiind reclamant nu a depus întâmpinare ...


Reclamantul este cel care depune cererea de chemare în judecată. Și pârâtul este cel care răspunde cererii de chemare în judecată, prin întâmpinare.

Oameni buni, luați-vă avocat. Că nici eu nu mă apuc de reparat țevi, fiindcă (mai în glumă, mai în serios) habar n-am care-i diferența dintre cheia franceză și te miri ce altă unealtă.
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2020
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Bună ziua am nevoie de un sfat intr-un proces de ieșire din ... adrianharca adrianharca Bună ziua Am nevoie de un sfat intr-un proces de ieșire din indiviziune, eu fiind reclamantul. Avocatul angajat de mine nu a menționat martorii nici în ... (vezi toată discuția)
Recurs emanuellen emanuellen Buna ziua din nou,mai am o problema,de data aceasta am eu o problema,la procesul cistigat de mine cu casa de pensii EI au facut recurs,oare intimpinrea poate ... (vezi toată discuția)
Program vizitare cosmina71 cosmina71 Buna ziua In iunie urmeaza a avea primul termen la proces. Problema e ca in acea perioada eu voi fi plecata cu copilul in concediu. Am fost sfatuita sa fac ... (vezi toată discuția)