Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divorț și cai de atac? Bună seara as dori sa știu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divorț și cai de atac? Bună seara as dori sa știu după pronunțarea ...

Divorț și cai de atac!
Bună seara, as dori sa știu după pronunțarea unei hotărâri de divorț ce cai de atac mai pot fi?
Ineu, utilizator
Se poate declara apel.si sa rămâneți căsătoriți pana se termina apelul.
După apel mai există și alta cale de atac, adică de la judecătorie la Tribunal, după la Curtea de apel?
Nu.

Ineu a scris:

După apel mai există și alta cale de atac, adică de la judecătorie la Tribunal, după la Curtea de apel?

În cauza noastră de divorț, soțul meu fiind reclamant nu a depus întâmpinare în cele 15 zile prevazute de lege, totuși după 2 ședințe amânate pe diferite motive banale, sa prezentat, a răspuns la interogatoriu, a venit cu tot feluri de cereri în contradictoriu, și doamna președinte pentru egalitate de șanse ia aprobat, chiar și 2 martori sub sancțiunea amenzi, pe care nu ia prezentat, ulterior nu a primit nici amenda, se citează martori și se amână cauza 3 săptămâni, credeți ca în acest caz se prodeceaza legal?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu.

Ineu a scris:

După apel mai există și alta cale de atac, adică de la judecătorie la Tribunal, după la Curtea de apel?

Ineu a scris:
În cauza noastră de divorț, soțul meu fiind reclamant nu a depus întâmpinare ...

Reclamantul este cel care depune cererea de chemare în judecată. Și pârâtul este cel care răspunde cererii de chemare în judecată, prin întâmpinare.

Oameni buni, luați-vă avocat. Că nici eu nu mă apuc de reparat țevi, fiindcă (mai în glumă, mai în serios) habar n-am care-i diferența dintre cheia franceză și te miri ce altă unealtă.
romascanu, moderator