Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... notarul m-a inselat. a facut act aditional fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

notarul m-a inselat. a facut act aditional fara valoare la promisiunea ...

notarul m-a inselat. a facut act aditional fara valoare la promisiunea initiala si nu la contractul de vanzare cumparare final.
Ce autoritate controleaza notarii si unde pot face plagere?
tipic treaba de avocat ... ati ametit omul cu importanta voastra dar nu ati rezolvat problema lui - care este autoritatea unde reclama ?
sunteti si voi utili dar lasati-ne sa alegem noi cat de utili sunteti .
tot in beneficiul vostru este ca a gresit . ajungand la voi in aceasta situatie , evident ca va costa mai mult decat la momentul intial ... ,,problema este mult mai grava acum " .
pana la urma, omul v-a adresat adresat o intrebare ...chiar e necesar sa il asezati la zid si sa aruncati cu pietre ?
gasiti si motivele pentru care nu a apelat la un avocat ?
mirelastancev, utilizator
Pentru ca este posibil ca problema sa fie in capul lui. Si ca dovada, ca nu poate explica/detalia cu ce anume l-a prejudiciat actul aditional respectiv.
Cum stie sa faca reclamatii, de ce nu a stiut sa citeasca atent, sa intrebe, sa ceara lamuriri suplimentare? Mai ales ca a semnat 3 acte: antecontractul, actul aditional si contractul de vanzare si in tot acest timp nu si-a pus problema ca nu intelege ce semneaza.
Cand esti gura casca, e foarte usor sa strigi in gura mare ca ai fost inselat.
Reprezentati-l dvs in instanta si gratis, ca tot va erijati in avocatul lui.
Depinde de natura cauzei prezumata a fi necesar de investigat/probat (ex. inselaciune in cazul de fata, insa pot exista si alte fapte concurente)...sunt multe institutii unde puteti inregistra o plangere - ex. Camera Notarilor Publici din care face parte notarul, Protectia Consumatorului, Oficiul Concurentei, Politie (mai ales daca considerati ca a fost o inselaciune, adica infractiune), Procuratura, DNA ,etc

Aveti mai jos un link existent pe websiteul Camerei Notarilor Publici care clarifica mai multe aspecte, practic un ghid pe relatia client - notar, poate va ajuta sa evaluati mai bine situatia personala, inainte de a depune plangeri pe la organele statului - [ link extern ]
mrays99, utilizator
Si totusi nu poti sfatui un user sa reclame pe cineva si unde, in conditiile in care nu se stii pentru ce il reclama....
Eu am inteles ca s-a incheiat un act aditional la precontractul de vanzare/cumparare ulterior incheierii actului de vanzare/cumparare deci un aditional la un act care nu mai putea produce efecte atata timp cat s-a finalizat vanzarea/cumpararea ! Despre ce vorbim si de ce aproape toti cauta sa-l ameteasca pe ignorant ?
Eduard Dumitriu, Alte profesii