Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua. revin cu o intrebare, fostul sot a propus ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua. revin cu o intrebare, fostul sot a propus sa renunt ...

buna ziua. revin cu o intrebare, fostul sot a propus sa renunt la pensia alimentara si se evacueaza singur doar ca a zis sa mergem prin notar ca sa dovedeasca ca eu am fost de acord. care sunt demersurile si cat m ar costa in total? multumesc mult, oameni frumosi.
dacă prin pensie alimentară înțelegeți pensia de întreținere a copilului, nu puteți renunța la ea, în primul rând pentru că este un drept al copilului, nu al Dvs., și apoi pentru că este expres interzis prin lege.

Art. 515 Cod Civil - Inadmisibilitatea renunţării la întreţinere
Nimeni nu poate renunţa pentru viitor la dreptul său la întreţinere.