Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am nascut acum o săptămână. Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am nascut acum o săptămână. Sunt divorțat de ...

Buna ziua! Am nascut acum o săptămână. Sunt divorțata de 3 luni de zile. Eu mi-am luat numele de fata inapoi . Am fost sa fac certificatul copilului si cei de la starea civila mi-au trecut copilul pe numele fostului soț..copilul nu este al fostului sot.. Ce pot face ca tatal biologic sa poata lua copilul pe numele lui si al meu?
Gabriela3mm, utilizator
Conform art 414 din Codul civil
"Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soțul mamei".
Ar trebui să contactați un avocat și dvs împreună cu tatăl biologic, să deschideți o acțiune în tagada paternitatii.
acțiune în instanță pentru tagada paternității fostului soț și stabilirea filiației față de tatăl biologic,
Se va face o acțiune de tăgădă a paternității.
Adrian ALBU, Avocat
Luați legătura cu un avocat. Situația se poate rezolva doar cu o hotărâre judecătorească de admitere a acțiunii în tăgadă de paternitate. Stabilirea filiației față de tatăl biologic se poate face simultan. Instanța va decide și cu privire la nume.