avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am nascut acum o săptămână. Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am nascut acum o săptămână. Sunt divorțat de ...

Buna ziua! Am nascut acum o săptămână. Sunt divorțata de 3 luni de zile. Eu mi-am luat numele de fata inapoi . Am fost sa fac certificatul copilului si cei de la starea civila mi-au trecut copilul pe numele fostului soț..copilul nu este al fostului sot.. Ce pot face ca tatal biologic sa poata lua copilul pe numele lui si al meu?
Ultima modificare: Miercuri, 23 Septembrie 2020
Gabriela3mm, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:28, 24 Septembrie 2020
Conform art 414 din Codul civil
"Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soțul mamei".
Ar trebui să contactați un avocat și dvs împreună cu tatăl biologic, să deschideți o acțiune în tagada paternitatii.
acțiune în instanță pentru tagada paternității fostului soț și stabilirea filiației față de tatăl biologic,
Se va face o acțiune de tăgădă a paternității.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Septembrie 2020
Adrian ALBU, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luați legătura cu un avocat. Situația se poate rezolva doar cu o hotărâre judecătorească de admitere a acțiunii în tăgadă de paternitate. Stabilirea filiației față de tatăl biologic se poate face simultan. Instanța va decide și cu privire la nume.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort omama omama Buna ziua,sunt in divort ,in acelasi timp locuiesc cu concubinu,cu care am ramas insarcinata,este posibil ca aceasta sarcina sa-mi afecteze la divort? va ... (vezi toată discuția)
Divortata, gravida cu alt barbat decat fostul sot ioanaroxana78 ioanaroxana78 Buna ziua. Va rog mult sa imi raspundeti la o intrebare: divortul de fostul sot s-a pronuntat acum o saptamana. Eu sunt insarcinata in 8 luni cu actualul ... (vezi toată discuția)
Recunoastere nou nascut din afara casatoriei capucino capucino BUna seara,sapt trecuta o prietena a nascut un bebe anterior pronuntarii actiunii de divort de sot . Problema este ca bebe nu este copilul sotului prietenei ... (vezi toată discuția)