avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.Vreau sa intreb,in cazul unei tinere,care a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.Vreau sa intreb,in cazul unei tinere,care a inceput ...

Buna ziua.Vreau sa intreb,in cazul unei tinere,care a inceput studiile universitare,parintii sant divortati,tatal plateste pensie alimentara 300lei,mama nu lucreaza,fata nu are alt venit si nu ajunge pensia tatalui.Cum ar trebui de procedat ca fata sa primeasca un ajutor sa poata continua studiile?
Cel mai recent răspuns: Valsymy , utilizator 16:27, 24 Septembrie 2020
va trebui sa se angajeze macar part time.
Sau sa intrebe daca poate beneficia de bursa sociala.
sau sa ceara un ajutor mai mare din partea tatalui, daca se inteleg.
Se incadreaza la bursa sociala dar trebuie sa depuna actele doveditoare la Universitate unde invata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

pensie alimentara ptr un minor România 10 România 10 Daca am divortat de fostul soț in 2009 si pana in momentul de fata nu a platit pensie alimentara ptr cei doi copii pe care ii avem( unul fiind deja major) , ... (vezi toată discuția)
Am o asa întrebare. soțul are din căsătoria anterioară doi ... Inguta Inguta Am o asa întrebare. Soțul are din căsătoria anterioară doi copii ,unul din ei la anul vrea sa faca facultate si in acelaș timp sa se angajeze cu ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere brzdaniela brzdaniela In 2010 in urma divorțului s.a stabilit suma de 700 ron pensie pentru 2 copii. In 2014 unul dintre copii a devenit major dar a continuat să se plătească ... (vezi toată discuția)