avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil cu mai multi proprietari mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil cu mai multi proprietari mostenitori

Buna ziua,

buna ziua, detin un imobil impreuna cu alti mostenitori. unul din ei ar vrea s-o cumpere . avem certificat de mostenitor unde e specificat cine ce procent are din imobil.
intrebari :
1) se face contract de vanzare cumparare pe fiecare bucata , intre cumparator si fiecare vanzator/mostenitor ?
2) taxele notariale le plateste cumparatorul , conform legii ?
3) ma pot proteja (ca si vanzator) pt primirea banilor specificand in actul de vanzare cumparare ceva de genul : "plata se va face trimitand suma in contul xxxxxx , in caz contrar actul devine null " ?
4) ca si vanzator, dc primesc o suma sub 15000 euro , mai paltesc impozite

multumesc



Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:36, 24 Septembrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se face un unic contract de vanzare unde se va specifica pt fiecare vanzator cota parte ideala din bun, pretul si indica contul pt plata acestuia (se va mentiona si ca in situatia neplatii pretului in baza art 1724 c civ vânzătorul este îndreptăţit să obţină fie executarea silită a obligaţiei de plată, fie rezoluţiunea vânzării, precum şi, în ambele situaţii, daune-interese, dacă este cazul).
multumesc.

in cazul in care art 1724 nu e clar specificat in contract, el se aplica totusi , corect ?

Da binenteles
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


1. Toti moștenitorii vand intr-un singur contract imobilul respectiv.
2. Da. Dar nu e o regula, puteti conveni să le împărțiți.
3. Oricum sunteti protejat de faptul că vânzarea este anulabil daca pretul este stabilit fara intenția de a fi plătit.
4.Nu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitate contract vanzare-cumparare auto mircea.nedelcu mircea.nedelcu Speta : Vanzare autoturism. Partile s-au inteles verbal ca, cumparatorul sa vireze banii in contul altei persoane (detinatorului biroului de acte auto, ... (vezi toată discuția)
"prima casa" ContSters259670 ContSters259670 Ce garantie am eu ca vanzator ca o sa primesc contravaloarea imobilului dupa autentificarea contractului de vanzare-cumparare, prin programul Prima casa, atata ... (vezi toată discuția)
Drept civil NagyCsZs NagyCsZs Am o intrebare, daca am un antecontract cu X, dar in acest antecontract este cuprins si Y si Z, deci suntem 3 in acelasi antecontract, dar Y si Z au vandut ... (vezi toată discuția)