Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil cu mai multi proprietari mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil cu mai multi proprietari mostenitori

Buna ziua,

buna ziua, detin un imobil impreuna cu alti mostenitori. unul din ei ar vrea s-o cumpere . avem certificat de mostenitor unde e specificat cine ce procent are din imobil.
intrebari :
1) se face contract de vanzare cumparare pe fiecare bucata , intre cumparator si fiecare vanzator/mostenitor ?
2) taxele notariale le plateste cumparatorul , conform legii ?
3) ma pot proteja (ca si vanzator) pt primirea banilor specificand in actul de vanzare cumparare ceva de genul : "plata se va face trimitand suma in contul xxxxxx , in caz contrar actul devine null " ?
4) ca si vanzator, dc primesc o suma sub 15000 euro , mai paltesc impozite

multumesc

Se face un unic contract de vanzare unde se va specifica pt fiecare vanzator cota parte ideala din bun, pretul si indica contul pt plata acestuia (se va mentiona si ca in situatia neplatii pretului in baza art 1724 c civ vânzătorul este îndreptăţit să obţină fie executarea silită a obligaţiei de plată, fie rezoluţiunea vânzării, precum şi, în ambele situaţii, daune-interese, dacă este cazul).
multumesc.

in cazul in care art 1724 nu e clar specificat in contract, el se aplica totusi , corect ?

Da binenteles

1. Toti moștenitorii vand intr-un singur contract imobilul respectiv.
2. Da. Dar nu e o regula, puteti conveni să le împărțiți.
3. Oricum sunteti protejat de faptul că vânzarea este anulabil daca pretul este stabilit fara intenția de a fi plătit.
4.Nu