Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz in timpul CO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz in timpul CO

Buna ziua,
sotul meu este programat sa intre in CO cu data de 7 august iar in 4 august doreste sa-si anunte demisia, urmand sa intre in preaviz cu data de 7 august. Poate sa efectuezez CO in perioada de preaviz, astfel incat sa nu mai fie nevoie sa mearga la servici? Mai are dreptul la 10 zile concediu paternal (pe care firma i-a promis ca i le plateste, dar nu e sigur), poate sa le solicite in timpul preavizului? ce se intampla in acest caz (se asimileaza preavizului sau acesta se suspenda)? Ne-ar interesa ce solutii ar mai fi pentru a pleca fara preaviz ( acordul partilor este exclus - firma nu vrea sa semneze)!

va multumesc anticipat!
Nu, nu poate face asta, angajatorul are nevoie de perioada de preaviz pentru a gasi un inlocuitor pt. sotul tau. Ce vreti voi ar cam semana cu "lasatul cu fundu' in balta". Are de ales intre: 1. sa-si ia cele dou concedii (daca nu au trecut 6 luni de la nasterea copilului pentru cel de paternitate sau alte termene prevzute in CCunitate) si apoi sa-si depuna demisia si sa stea cele 15 zile de preaviz, sau 2. sa isi depuna demisia si sa stea preavizul iar la lichidare sa-si primeasca banii pe concediu neefectuat.