Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu neefectuate in caz de demisie Daca se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu neefectuate in caz de demisie Daca se depune ...

Zile de concediu neefectuate in caz de demisie

Daca se depune cererea de demisie si exista din anii anteriori zile de concediu neefectuate , nu se poate scade din perioada de 20 de zile de preaviz perioada de concediu neefectuata?

Exista varianta ca angajatorul sa nu accepte aceasta, sustinind efectuarea celor 20 de zile si pentru zilele de CO neeefectuate sa existe plata. Este legala procedura din urma?
Da, este legala.
magiccom, utilizator
Buna seara!

Cele 20 de zile de preaviz nu pot fi inlocuite cu plata pentru zilele concediu neefectuate.

Singura modalitate prin care nu trebuie sa efectuati preavizul este incetarea CIM prin acordul ambelor parti.
Nu este singura modalitate de încetare a c.i.m. fără preaviz. ... acordul părţilor.
In cazul de fata, in limita detaliilor oferite, am considerat aceasta modalitate posibila.
Presupun ca exprimarea folosita nu a fost cea mai buna.

Alte modalitati de incetare a CIM fara preaviz mai sunt demisia fara preaviz, dar care necesita si acordul angajatorului de a accepta demisia imediat, fara preaviz sau cu reducerea termenului, si incetarea CIM fara respectarea termenului de preaviz cand angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate.

Cornel Vasile a scris:

Nu este singura modalitate de încetare a c.i.m. fără preaviz. ... acordul părţilor.