avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu neefectuate in caz de demisie Daca se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu neefectuate in caz de demisie Daca se depune ...

Zile de concediu neefectuate in caz de demisie

Daca se depune cererea de demisie si exista din anii anteriori zile de concediu neefectuate , nu se poate scade din perioada de 20 de zile de preaviz perioada de concediu neefectuata?

Exista varianta ca angajatorul sa nu accepte aceasta, sustinind efectuarea celor 20 de zile si pentru zilele de CO neeefectuate sa existe plata. Este legala procedura din urma?
Cel mai recent răspuns: Avocat Iofcea Maria-Cristina , Avocat 07:29, 14 Aprilie 2022
Da, este legala.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Aprilie 2022
magiccom, utilizator
Buna seara!

Cele 20 de zile de preaviz nu pot fi inlocuite cu plata pentru zilele concediu neefectuate.

Singura modalitate prin care nu trebuie sa efectuati preavizul este incetarea CIM prin acordul ambelor parti.
Nu este singura modalitate de încetare a c.i.m. fără preaviz. ... acordul părţilor.
In cazul de fata, in limita detaliilor oferite, am considerat aceasta modalitate posibila.
Presupun ca exprimarea folosita nu a fost cea mai buna.

Alte modalitati de incetare a CIM fara preaviz mai sunt demisia fara preaviz, dar care necesita si acordul angajatorului de a accepta demisia imediat, fara preaviz sau cu reducerea termenului, si incetarea CIM fara respectarea termenului de preaviz cand angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate.

Cornel Vasile a scris:

Nu este singura modalitate de încetare a c.i.m. fără preaviz. ... acordul părţilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz si c.o. Viovas Viovas Buna ziua. Am o cerere de concediu de 10 zile de concediu aprobata, pentru perioada 06.10 - 24.10. dar azi, daca imi depun demisia cu preaviz si angajatorul ... (vezi toată discuția)
Demisie in timpul c.o zimbrul60 zimbrul60 Sunt in concediu si as vrea sa stiu daca in timpul derularii C.O,pot sa-mi depun demisia,ori cu acordul partilor sau cu preaviz. In cazul in care este cu ... (vezi toată discuția)
Demisie VaduvaL VaduvaL Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca am avut contract pe perioada determinata pe 3 luni adica 03.06.2016-02.09.2016,iar pe 02.09.2016 am primit act aditional ... (vezi toată discuția)