Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fratele meu a decedat de curand. A fost divortat si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fratele meu a decedat de curand. A fost divortat si are un fiu ...

Fratele meu a decedat de curand. A fost divortat si are un fiu care a plecat in urma cu 15 ani din tara, acum are 26 ani. Fratele meu detine o garsoniera cumparata de mama pe numele lui in urma cu 10 ani. Mama (tatal meu este decedat) are vreun drept la mostenire?

Multumesc.
NeliF, utilizator
Nu, mama dvs nu mosteneste nimic. Daca fratele era in continuare necasatorit la data decesului, intreaga masa succesorala se cuvine fiului sau.
Daca are cel puțin un descendent, ați spus că are un fiu, mama nu-l poate moșteni.
MULTUMESC