avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am cumparat un apartament prin credit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am cumparat un apartament prin credit ipotecar care, ...

Buna ziua! Am cumparat un apartament prin credit ipotecar care, conform contractului, trebuie sa fie eliberat de catre vechii proprietari pe 7 octombrie 2020. In urma unor discutii, acestia m-au informat ca apartamentul unde ar trebui sa se mute nu este gata si ca ar dori sa ii mai pasuiesc cu data eliberarii sau sa isi mai lase din lucrurile personale ( oale, borcane) in balconul meu. Ce ar trebui sa fac daca nu vor dori sa elibereze apartamentul si sa imi predea cheile pe 7 octombrie?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: eump93 , utilizator 19:43, 29 Septembrie 2020
să ii evacuați.
art. 1040 și următoarele cod de procedura civilă (găsiți pe google)

Art. 1040
Sesizarea instanţei
Dacă locatarul sau ocupantul notificat în condiţiile prezentului titlu refuză să evacueze imobilul ori dacă locatarul a renunţat la dreptul său de a fi notificat şi a pierdut, din orice motive, dreptul de a folosi imobilul, locatorul sau proprietarul va solicita instanţei să dispună, prin hotărâre executorie, evacuarea imediată a locatarului sau ocupantului din imobil, pentru lipsă de titlu.

Pana a sesiza instanța, pot sa sesisez si organele de poliție?

Geanina DRIAN a scris:

să ii evacuați.
art. 1040 și următoarele cod de procedura civilă (găsiți pe google)

Art. 1040
Sesizarea instanţei
Dacă locatarul sau ocupantul notificat în condiţiile prezentului titlu refuză să evacueze imobilul ori dacă locatarul a renunţat la dreptul său de a fi notificat şi a pierdut, din orice motive, dreptul de a folosi imobilul, locatorul sau proprietarul va solicita instanţei să dispună, prin hotărâre executorie, evacuarea imediată a locatarului sau ocupantului din imobil, pentru lipsă de titlu.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire domiciliu radu 72 radu 72 Buna ziua,am si eu o intrebare va rog in legatura cu o cerere de parasire domiciliu din partea proprietarului unui imobil: In urma pronuntarii divortului ... (vezi toată discuția)
Divorțată- evacuare fost sot Mihaela Gherghin Mihaela Gherghin Casa este a mea cumpărată inainte de căsătorie iar la divorț copiii o fetița și un băiată mi-au fost încredințați mie la locuința mea iar soțul ... (vezi toată discuția)
Evacuare chiriasii statului vulpedepadure vulpedepadure Buna ziua. Familie de chiriasi ai statului au pierdut proces cu fostii proprietari si au fost evacuati. La primarie au depus cerere pentru o noua locuinta, li ... (vezi toată discuția)