Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua! Am o rugăminte, dacă ma poate ajuta ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua! Am o rugăminte, dacă ma poate ajuta cineva! Am ...

Bună ziua! Am o rugăminte, dacă ma poate ajuta cineva! Am girat, eu și o colega, o persoana la CAR, persoana respectiva nu a platit împrumutul. Ne a venit poprire de 1/3 din salariu și m am trezit cu 1.060 lei opriți. Persoana care a făcut împrumutul nu poate fi executata pt ca locuiește acum în Brașov, iar CAR ul a apelat la un executor care nu are competente pe Brașov. De buna voie nu vrea sa trimită suma lunar, suma pe care ne o oprește din salariu. Dacă apelez la o firma de recuperare datorii pot rezolva problema, sa nu mai am eu poprire pe salariu? Menționez ca ea este angajata, deci are venituri.
Nu! Solutia este sa angajati un avocat si sa va indreptati in instanta impotriva escroacei. Apoi, avand hotararea investita, va veti adresa unui executor judecatoresc. Si pe viitor sa retineti ca nicio fapta buna nu ramane nepedepsita!
Mulțumesc pentru răspuns! Vorba aceea cu....facerea de bine....