Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizație de funcționare pentru un magazin ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizație de funcționare pentru un magazin alimentar cu băuturi alcoolice si tutun?

Buna ziua, locuiesc la casa intr-o comuna , vizavi de casa noastră s-a deschis un magazin alimentar. Menționez ca zona unde locuim eate numai zona de case.
Intrebarea mea este urmatoarea: ca sa poată primi autorizatie de funcționare de la primarie nu ar fi trebuit sa aibe acordul vecinilor autentificat la notar? Care este baza legala pentru a primi autorizație de funcționare pentru un magazin alimentar cu băuturi alcoolice si tutun? Multumesc! Seară bună!
george-neagu, moderator
doar pentru terase si restaurante unele primarii cer acordul vecinilor, inclusiv al celor de la case.
legat de alcool si tutun, magazinul nu trebuie sa fie la mai putin de 50 de metri pana la scoala care este in apropiere si sa nu se serveasca bauturi in fata magazinului.
Ana Stan, Consilier juridic