Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public pe post contractual?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public pe post contractual?

BUNA ZIUA!
POATE FI OCUPAT UN POST DE NATURA CONTRACTUALA RAMAS VACANT CA URMARE A ALEGERII INTR-O FUNCTIE DE DEMNITATE PUBLICA....DE CATRE UN FUNCTIONAR PUBLIC.....POSTURI AFLATE IN CADRUL ACELEIASI UNITATI DECONCENTRATE? Poate fi prin suspendare din functia publica, cu delegare din partea conducerii unitatii...sau ocupare prin concurs....
Nu exista delegare in acest caz.suspendare da.in rest postul contractual se ocupa conform regulilor
Legea 161/2003
Art. 94.
(1) Calitatea de funcționar public este incompatibilă cu orice altă funcție publică decât cea în care a fost numit, precum și cu funcțiile de demnitate publică.

(2) Funcționarii publici nu pot deține alte funcții și nu pot desfășura alte activități, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităților sau instituțiilor publice;
Cornel Vasile, Consilier juridic
ASTA STIU.
INTREBAREA MEA ESTE : DACA SE SUSPENDA DIN FUNCTIA PUBLICA LA CERERE PENTRU PERIOADA MAXIMA PREVAZUTA DE LEGIUITOR, DEVINE SAU NU INCOMPATIBIL PRIVIND REMUNERAREA DINTR-O FUNCTIE PUBLICA CONTRACTUALA PE CARE SA O OCUPE PRIN CONCURS?

Cornel Vasile a scris:

Legea 161/2003
Art. 94.
(1) Calitatea de funcționar public este incompatibilă cu orice altă funcție publică decât cea în care a fost numit, precum și cu funcțiile de demnitate publică.

(2) Funcționarii publici nu pot deține alte funcții și nu pot desfășura alte activități, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităților sau instituțiilor publice;