Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... motivatie actiune partaj iesire indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

motivatie actiune partaj iesire indiviziune

"motivatie actiune partaj iesire indiviziune -Drept urmare inteleg sa iesim din indiviziune ,proprietatea nepartajbila comod sa imi fie atribuita si subsemnatul sa fiu obligat la plata unei sulte catre parati , la nivelul valorii de piata a imobilelor '
Intrebarea este daca pote fi reformulata exprimarea ceva gen "plata unei sulte cota parte din cel mai bun pret pretul de vanzare obtinut agreat de majoritate -valoarea de vanzare nu ar putea deveni cumva discretionara in sensul distribuirii unei cote parti diminuate .Imobilul va fi vandut ulterior si impartit intre parti familie numeroasa ?
nu se poate " prețul cel mai bun" in acte.
dar pretul rezultat in urma vanzarii ? Valoarea evaluata difera de valoare rezultata in urma vanzarii mia ales in mediul rural
ulise11, utilizator

Dacă v-ați fi înțeles TOTI coproprietarii să realizați o vânzare, urmată de împărțirea prețului vânzării conform cotelor părți ale fiecăruia, atunci acțiunea de ieșire din indiviziune nu și-ar fi avut rostul (și nu mai citeam aici despre motivarea acțiunii pe care ne-o povestiți)

Existența acestei acțiuni pe rolul instanței îmi spune că nu ați reușit să vă înțelegeți în sensul unei vânzări prin bună învoială și împărțirea prețului vânzării (ca modalitate de realizare a partajului).
Iar acum, una dintre părți (reclamantul) cere atribuirea bunului, cu obligarea lui la plata unei sulte către ceilalți coproprietari. Aceasta este o (altă) modalitate de realizare a partajului.
Dacă instanța îi va atribui bunul (lui sau altuia, în caz că o mai fi cerut vreunul atribuirea), atunci nu se va mai ajunge la o vânzare. Iar sulta (= contravaloarea în bani a cotei părți a celorlalți copartajanți) va fi determinată printr-o expertiză.

Puteți oricând să puneți capăt procesului realizând o vânzare prin bună învoială. Dar toți, nu „majoritatea”.

romascanu, moderator