avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema Tatăl ...

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema
Tatăl meu care este decedat a avut un frate, care si el este decedat.Mama celor 2 frati( si ea decedata) a mers la primărie si a obtinut titlu de proprietate pe numele ei și al fratelui tatalui meu.Acum ,fetele care fratelui decedat vor sa intre in posesia moștenirii,anuntandu-ma de acest lucru.
Dacă nu dețin acte de proprietate, ce trebuie sa fac? Pot renunta la acea moștenire si in ce mod?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:58, 7 Octombrie 2020
Daca am inteles bine: tata a avut un frate. Au decedat amandoi.
Bunica a solicitat eliberarea titlului de proprietate si l-a obtinut pe numele ei si al unchiului. Adica pe titlu apar mama si fiul.
La a cui mostenire doriti sa renuntati dvs? Tata a murit inaintea bunicii sau dupa?
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2020
raluk0207, utilizator
Tata a murit după bunica....doresc să renunț la moștenirea după bunica in caz ca mi se cuvine ceva
Nu aveti cum sa renuntati direct la succesiunea bunicii. Ca intre bunica si dvs e tata.
Mostenitorii bunicii sunt tata si fratele sau.
Mai departe, dvs trebuie sa dezbateti succesiunea dupa tata, pe jumatatea mostenita de la bunica.
Dupa ce finalizati cele 2 succesiuni, faceti partajul cu verii dvs
Chiar dacă nu dețin niciun act de proprietate?
Actul de proprietate pentru succesiunea bunciii este titlul.
Actul de proprietate pentru sucecsiunea tatalui va fi certificatul de mostenitor dupa bunica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat ca nu s-a facut succesiune dupa bunicul meu.la o succesiune ... nicupiciu nicupiciu Certificat ca nu s-a facut succesiune dupa bunicul meu.La o succesiune dupa bunica mea, parintii nefacand-o, mi s-a cerut de catre notar certificat ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Moștenire după bunica Isthrt Isthrt Buna ziua. As dori sa imi dați un raspuns, dacă se poate, la următoarea situație : tatăl meu a decedat de doua săptămîni si momentan dezbatem ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! imediat după revoluția din '89 , tatălui meu si ... gabibotea gabibotea Buna ziua! Imediat după Revoluția din \'89 , tatălui meu si celor 3 frati ai lui li s-a facut conform legii 18, Titlu de proprietate( au fost înscriși ... (vezi toată discuția)