Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Model de contestatie - modalitate calcul indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Model de contestatie - modalitate calcul indemnizatie CIC

Buna ziua,
Am o mica piedica si as avea nevoie de ajutor in rezolvarea urmatoarei situatii:
Sotia a primit decizia prin care i se acorda o suma drept indemnizatie ptr. cresterea copilului.
Din decizia respectiva, nu reiese cum au calculat, ce venituri au luat in considerare,etc. Se spune " se aproba urmat. drepturi: indemnizatia ptr. cresterea copilului 0-2 ani, in cuantum de XX lei. "
Acest cuantum as dori sa-l contest ( nu au fost luate in calcul veniturile din activit. independente, ptr care avem adeverinta de la DGFP si decizie de impunere + impozite platite ), suntem inca in intervalul permis ptr. depunerea contestatiei.
Din pacate, nu reusesc sa "produc" o contestatie decenta si nu am gasit nici un model sau ... ma rog ceva din care as putea sa ma inspir, cam cum ar trebui sa arate o asemenea contestatie.
Stiu ca pe forum sunt oameni care au aceste cunostinte si ar putea sa ma ajute. Precizez ca nu sunt as in drept, ma straduiesc sa invat cat mai mult (an 3) dar in cazul de fata, nu stiu cum sa incropesc aceasta contestatie.
Va multumesc pentru ajutor si pentru rabdarea de a citi ce am scris.
Craciun fericit!
Nu cred ca exista model, incercati o contestatie scrisa de mina la care sa anexati actele care considerati ca nu au fost luate in calcul, precum si un calcul ( global, facut de dumneavoastra!).
Ati expus succint si la obiect problema dvs, cred ca va veti descurca de minune!
Craciun fericit!
Va multumesc pentru rapiditatea raspunsului.
Cred ca nu am expus totusi problema mea corect. Nedumerirea mea se leaga mai mult de faptul ca in general credeam ca exista niste conditi de forma in comunicarea cu "Administratia", conditii peste care n-as vrea sa trec, in eventualitatea unei ulterioare actiuni in justitie. ( Nu vreau sa fac prea multe erori - greu recuperable dupa...)
Multumesc ptr. rabdare..
MODEL CONTESTAŢIE

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul(a) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . , domiciliat(ă) în localitatea (comuna) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., Str. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . nr. . ., Bl. . . . . . ap. . . . ., judeţul / sect. . . . . . . . . . . ., posesor al actului de identitate seria . . . nr. . . . . . ., eliberat de . . . . . . . la data de . . . . . ., contest .........................., din următorul motiv:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Ataşez copia ..................................................şi următoarele documentele: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Având în vedere cele prezentate, vă rog respectuos să dispuneţi revizuirea dosarului meu de către Comisia superioară de evaluare ...................În speranţa unei rezolvări favorabile, vă mulţumesc anticipat.

Data Semnătura
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Domnului Preşedinte al ........................................
Multumesc mult.
Inteleg ca ar trebui sa cuprinda date de identificare, motivatia, documentatie-dovezi, data, semnata si cam asta ar fi... si eventual adresata emitentului deciziei?? in cazul meu este Directorul Coordonator al A.J.P.S ( o adresez lui sau institutiei AJPS?)
Multumesc inca o data ptr. rabdare

burebista, utilizator
formula de adresare este Domnule Director,..