Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cum pot sa imi protejez bunurile personale, lucrand ca ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cum pot sa imi protejez bunurile personale, lucrand ca medic rezident?

Sunt sosit din Rep Moldova si voi incepe sa lucrez ca medic rezident in Craiova.
Am un apartament cumparat recent.
Spitalul la care voi lucra (spital particular) doreste sa ma angajeze fie ca SRL fie ca PFI.
Inteleg ca daca fac vreo greseala medicala pot, in ambele cazuri, sa raspund cu apartamentul proprietate.
Sincer imi e frica, nu am foarte multa practica medicala,nimeni nu e perfect mai ales in conditiile prezente, si ma tem ca as putea avea vreo problema si sa raman fara casa?!
Ma poate sfatui cineva cum sa fac ca sa imi protejez casa?
Exista vreo metoda de a functiona ca SRL sau PFI fara sa imi risc proprietatea?
Silea, utilizator
Vedeti daca va ajuta asigurarile de malpraxis.
Alta varianta nu vad... doar sa "treceti" casa pe numele altcuiva si sa nu mai fiti dvs. proprietarul in acte.
Dar si asta nu este fiabila daca apartamentul este luat prin credit...

Dar sigur puteti munci ca medic rezident, fara a avea specializarea si dreptul la libera practica?
Stiu ca puteti face asta doar sub supravegherea unui alt medic...
Ionut.ion, utilizator