Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de când s-a schimbat Codurile COR ? Bună ziua ! ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de când s-a schimbat Codurile COR ? Bună ziua ! Colegul de ...

de când s-a schimbat Codurile COR ?

Bună ziua !
Colegul de la Resurse Umane mi-a arătat un document eliberat de o unitate în care s-a scris că: în anul 2011 - angajatul a avut Cod COR 242103, ca și consilier juridic, apoi, în anul 2012 - angajatul a avut un alt Cod COR 261103, ca și consilier juridic.
Am căutat pe Internet și nu am putut găsi informații privind Codurile COR - dacă s-a modificat sau dacă s-a schimbat numerotarea codurilor și, dacă a avut loc o asemenea schimbare, când s-a făcut modificarea, în ce an.
Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns.

Ordin nr.138/1.949 din 1995 privind aprobarea Clasificarii ocupatiilor din Romania (C.O.R.) in vigoare de la 08 decembrie 1995 a fost abrogat prin Ordinul nr.1.832/856 din 2011 al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale şi al preşedintelui Institutului Naţional de Statistică privind aprobarea Clasificării ocupaţiilor din România - nivel de ocupaţie (şase caractere) in vigoare de la 08 august 2011.
Dar nu am găsit de ce sunt 2 coduri COR:
în anul 2011 - Cod COR 242103,
apoi, în anul 2012 - Cod COR 261103
pentru consilier juridic.

Vă rog să mă lămuriți
Intrucat s-a schimbat numerotarea/incadrarea .....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă multumesc din suflet !