avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de când s-a schimbat Codurile COR ? Bună ziua ! ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de când s-a schimbat Codurile COR ? Bună ziua ! Colegul de ...

de când s-a schimbat Codurile COR ?

Bună ziua !
Colegul de la Resurse Umane mi-a arătat un document eliberat de o unitate în care s-a scris că: în anul 2011 - angajatul a avut Cod COR 242103, ca și consilier juridic, apoi, în anul 2012 - angajatul a avut un alt Cod COR 261103, ca și consilier juridic.
Am căutat pe Internet și nu am putut găsi informații privind Codurile COR - dacă s-a modificat sau dacă s-a schimbat numerotarea codurilor și, dacă a avut loc o asemenea schimbare, când s-a făcut modificarea, în ce an.
Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns.

Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 16:03, 16 Octombrie 2020
Ordin nr.138/1.949 din 1995 privind aprobarea Clasificarii ocupatiilor din Romania (C.O.R.) in vigoare de la 08 decembrie 1995 a fost abrogat prin Ordinul nr.1.832/856 din 2011 al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale şi al preşedintelui Institutului Naţional de Statistică privind aprobarea Clasificării ocupaţiilor din România - nivel de ocupaţie (şase caractere) in vigoare de la 08 august 2011.
Dar nu am găsit de ce sunt 2 coduri COR:
în anul 2011 - Cod COR 242103,
apoi, în anul 2012 - Cod COR 261103
pentru consilier juridic.

Vă rog să mă lămuriți
Intrucat s-a schimbat numerotarea/incadrarea .....
Ultima modificare: Vineri, 16 Octombrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă multumesc din suflet !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cor 2011 plus mobile plus mobile Buna ziua, doresc sa angajez o doamna pe postul de Gestionar depozit, cand dau pentru alegerea cor apare cu 413101. Avand si monitorul oficial din 08.08.2011 ... (vezi toată discuția)
Noile coduri cor simona_iunie simona_iunie Buna seara. Stie cineva daca exista un termen pana la care se transmit in revisal noile coduri COR? Multumesc. (vezi toată discuția)
Schimbare functie alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu pentru schimbare functie in ctc-ist, daca am facut actul aditional la cim si am trecut in act controlor calitate si codul cor corespunzator acestei functii ... (vezi toată discuția)