Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare teren fare acte de propietate ( Dor rol la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare teren fare acte de propietate ( Dor rol la primarie ...

Ma intereseaza si pe mine cum se poate intabula un pamant care nu are acte de propietate , are doar rol la primarie?
Am facut cadastru pe respectivul teren unde sunt 2 case iar una vrea bunicul sa o vanda copilului (eu sunt nepot)
Am inteles ca prima oara trebuie facuta o tranzactie ca sa se poata intabula un V-C , o donatie o intretinere doar ca bunicul vrea sa dea doar o casa si jumtate de teren si nu pe tot.Idea e ca mi-au spus de la notar ca nu se poate face dezmembrare daca nu este pamantul intabulat.Deci care sunt posibilitatile ? Se poate trece in actul de intretinere ca bunicii raman propietari pe una dintre case? Multumesc aniticipat !
5inci, utilizator
Nu se poate intabula un imobil fără acte de proprietate.
Ar trebui ca bunicul sa contacteze un avocat și să deschidă o acțiune în constatarea proprietatii prin uzucapiune. Dar asta durează in jur de 1-2 ani.
Abia după ce obtine hotărârea judecătorească, se poate face intabularea.
raluk0207, utilizator