avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare teren fare acte de propietate ( Dor rol la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare teren fare acte de propietate ( Dor rol la primarie ...

Ma intereseaza si pe mine cum se poate intabula un pamant care nu are acte de propietate , are doar rol la primarie?
Am facut cadastru pe respectivul teren unde sunt 2 case iar una vrea bunicul sa o vanda copilului (eu sunt nepot)
Am inteles ca prima oara trebuie facuta o tranzactie ca sa se poata intabula un V-C , o donatie o intretinere doar ca bunicul vrea sa dea doar o casa si jumtate de teren si nu pe tot.Idea e ca mi-au spus de la notar ca nu se poate face dezmembrare daca nu este pamantul intabulat.Deci care sunt posibilitatile ? Se poate trece in actul de intretinere ca bunicii raman propietari pe una dintre case? Multumesc aniticipat !
Ultima modificare: Duminică, 18 Octombrie 2020
5inci, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:39, 18 Octombrie 2020
Nu se poate intabula un imobil fără acte de proprietate.
Ar trebui ca bunicul sa contacteze un avocat și să deschidă o acțiune în constatarea proprietatii prin uzucapiune. Dar asta durează in jur de 1-2 ani.
Abia după ce obtine hotărârea judecătorească, se poate face intabularea.
Ultima modificare: Duminică, 18 Octombrie 2020
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicare propietate a_gmona a_gmona Vecinului meu, cadru militar, i s-a facut contract de intretinere in 1999, de catre bunicul lui lasandu-i o casa cu gradina. In 2001, vecinul bunic a reziliat ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare cumparare deea-stefy deea-stefy Buna ziua am si eu cateva intrebari sper sa ma ajutati Bunicul meu are un teren de 1000mp si are 2 copii mama si unchiul care au renuntat in fata unui notar ... (vezi toată discuția)
Intrebare succesiune bnn1991 bnn1991 Buna ziua ! Am si eu o problema referitoare la o succesiune . Bunicul meu are fiul si sotia decedata . Succesiunea din partea lor nu a fost facuta. El acum ... (vezi toată discuția)