Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Restituire onorariu avocat.Buna seara. Am si eu o ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Restituire onorariu avocat.Buna seara. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu ...

Buna seara. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Am incheiat un contract cu un avocat pt a ma reprezenta intr un proces cu banca pt executare silita ,insa am pierdut procesul. . Dl avocat nu mi a adus la cunostiinta stadiul procesului nu m a informat cu nimic ce tine de proces. Vreau sa mi restituie onorariul . Cum as putea sa procedez? Procurorul de serviciu din cadrul judecatoriei ma poate ajuta in acest sens sau baroul?
Nici nu se pune problema de restituire daca avocatul a facut t demersurile pt care a fost angajat,v-a redactat actiunea,v a reprezentat la termene daca acest lucru era prevazut in contract.Faptul că s-a pierdut procesul nu duce la restituirea onorariului achitat și nici pretinsa lipsa de comunicare.Daca av va încasa banii și nu făcea demersurile pt care era angajat,nu se prezenta în instanta era alta situație dar în cazul dvs chiar nu este cazul.