avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma decesului tatalui meu ( acum 13 ani ) am ramas ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma decesului tatalui meu ( acum 13 ani ) am ramas urmatorul ...

In urma decesului tatalui meu ( acum 13 ani ) am ramas urmatorul la masa succesorala.
Bunicii au murit la 1 an dupa ( bunica ) si 12 ani dupa ( bunicul ).
Matusa mea, m-a chemat la intocmirea succesiunii.
In masa succesorala initial stiam ca este cuprins un apartament, o casa, un teren agricol si un autoturism.
In urma discutiei cu aceasta, am aflat ca in afara de apartament, unde era si bunicul co-proprietar, restul proprietatilor ( unde aceasta era unic proprietar in acte ) au fost vandute.
Casa fiind vinduta matusii mele.
Suspectez a fi un act de donatie ascunsa sub forma acelui contract de vanzare-cumparare.
Ce as putea sa fac in acest caz ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:01, 23 Octombrie 2020
Puteti sa contactați un avocat și să deschideți o acțiune în simulatie (Prin care să solicitați instanței să constate caracterul simulat al vânzării, actul fiind de fapt o donație deghizată, caz în care aceasta ar urma să fie redusa).
Însă mari șanse nu prea aveti. Mai există apartamentul, din care să vă reintregiti rezerva succesorala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie deghizata atacata in instanta. pot ataca actul de vanzare ... monahelenus monahelenus Donatie deghizata atacata in instanta. Pot ataca actul de vanzare cumparare facut de bunicii din partea tatalui decedat, cu unul din nepoti acum 10 ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare imobil de catre parinte catre un singur viitor mostenitor, fara stiinta celuilalt alina_terpu alina_terpu Bunica mea a avut o casa. Urmasii ei sunt: mama mea, decedata, care a avut doua fiice (pe mine si pe sora mea, ambele majore) si matusa noastra, care a locuit ... (vezi toată discuția)
Ce fel de actiune? irbo irbo buna ziua. am urmatoarea problema si as avea nevoie de cateva idei daca se poate. este vorba de un partaj urmare divortului. bun de partajat un imobil plus ... (vezi toată discuția)