Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma decesului tatalui meu ( acum 13 ani ) am ramas ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma decesului tatalui meu ( acum 13 ani ) am ramas urmatorul ...

In urma decesului tatalui meu ( acum 13 ani ) am ramas urmatorul la masa succesorala.
Bunicii au murit la 1 an dupa ( bunica ) si 12 ani dupa ( bunicul ).
Matusa mea, m-a chemat la intocmirea succesiunii.
In masa succesorala initial stiam ca este cuprins un apartament, o casa, un teren agricol si un autoturism.
In urma discutiei cu aceasta, am aflat ca in afara de apartament, unde era si bunicul co-proprietar, restul proprietatilor ( unde aceasta era unic proprietar in acte ) au fost vandute.
Casa fiind vinduta matusii mele.
Suspectez a fi un act de donatie ascunsa sub forma acelui contract de vanzare-cumparare.
Ce as putea sa fac in acest caz ?
Puteti sa contactați un avocat și să deschideți o acțiune în simulatie (Prin care să solicitați instanței să constate caracterul simulat al vânzării, actul fiind de fapt o donație deghizată, caz în care aceasta ar urma să fie redusa).
Însă mari șanse nu prea aveti. Mai există apartamentul, din care să vă reintregiti rezerva succesorala.