Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reducere 50% taxa timbru succesiune pe casa de locuit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reducere 50% taxa timbru succesiune pe casa de locuit (mai e valabila ?)

Cine stie daca prevederea urmatoare din OG nr.12/1998 :

"Taxele asupra succesiunilor se reduc cu 50% în cazul în care sunt
datorate de descendenti, ascendenti, colaterali privilegiati sau de
soţul supravietuitor, dacă activul succesoral este alcătuit numai din
casa de locuit cu anexele gospodăresti si terenul aferent, locurile de
veci si certificatele de actionar." mai este valabila si in prezent ?

Am fost la un notariat si mi s-a spus ca da, iar la altul ca nu (probabil ca sa pastreze restul de 50% in buzunar) . Voi ce parere aveti ?
Actul normativ invocat de dvs. nu mai este in vigoare.
Da' era in 2006, deci era corect si putea beneficia!!!

Oricum, ce act i-a luat locul?