Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua. La 50 de metri de casa a aparut o ferma de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua. La 50 de metri de casa a aparut o ferma de oi. Nu ...

Buna ziua.

La 50 de metri de casa a aparut o ferma de oi. Nu stiu cate oi are exact as zice ca sub 300.

In Ordinul Ministerului Sanatatii nr. 994/2018 la articolul 11 alineat 1, este mentionata o distanta minima fatza de zonele protejate (de exemplu locuinte) de 100 m pentru fermele de oi intre 300 si 1500 de capete.

Practit pentru fermele sub 300 de oi nu este mentionata nici un fel de distanta minima fatza de o zona protejata,

Am observat ca la articolul 11, alineat 3 din acelasi ordin, se mentioneaza ca pentru orice alte situatii inafara de cele explicit mentionate la articolul 11 alineat 1,, DSP-ul evalueaza dacaferma in cauza pune riscuri de sanatate asupra populatiei.

Intrebarea mea este: exista vreo norma de distanta fatza de locuinte pentru ferme de sub 300 de oi, sau practic arrticolul 11 alineat 3 mentionat mai sus reprezinta singura reglementare in acest caz?

Va multumesc.
o ferma cu cladiri si acareturi, sau doar un saivan? o ferma nu apare peste noapte
Puteti sesiza DJSP, DJSV, Agentia teritoriala de mediu si primaria avand in vedere ordinul MS nr. 114/ 2010
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]