avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, denuntatea unilaterala a unui contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, denuntatea unilaterala a unui contract de vanzare/cumparare ...

Buna seara, denuntatea unilaterala a unui contract de vanzare/cumparare a unui imobil in ce consta? Eu sunt cumparatorul iar vanzatorul nu mi.a dat actele nici dupa 8 luni. Antecontractul expira peste o luna.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:50, 31 Octombrie 2020
Denunțarea unilaterala e una, restituirea pretului e alta...daca nu vrea de buna-voie se poate doar prin instanta.nu-l puteti executa direct.ar fi recomandat sa consultati un avocat sa studieze contractul și sa va consilieze
Ultima modificare: Vineri, 30 Octombrie 2020
Antoanela Geaman, Avocat
E contract de vânzare sau antecontract?
Ati cumparat sau nu?
Am semnat un antecontract, am dat avansul de 15 la suta din valoarea imobilului, iar restul urmand sa fie platit prin credit ipotecar. In mod normal, proprietarul trebuia ca in 2, 3 saptamani sa imi dea actele pentru a le depune la banca dar el nu are toate actele la zi si ma amana de 7, 8 luni.
Eu vreau sa imi recuperez avansul, desi conform antecontractului ar trebui sa fie restituit la dubla valoare.
Am inteles ca nu pot merge direct in instanta fara o denuntare a antecontractului la notar. E adevarat? Daca da, as dori sa stiu daca sunt obligat sa merg la acelasi notar.


raluk0207 a scris:

E contract de vânzare sau antecontract?
Ati cumparat sau nu?

Ultima modificare: Vineri, 30 Octombrie 2020
Costi1992, utilizator
V-am raspuns ca trebuie analizat contractul pentru a se găsi cea mai buna soluție pentru a evita eventualele probleme.

ART 1276 C.CIV
Dacă dreptul de a denunța contractul este recunoscut uneia dintre părți, acesta poate fi exercitat atât timp cât executarea contractului nu a început.




(2) În contractele cu executare succesivă sau continuă, acest drept poate fi exercitat cu respectarea unui termen rezonabil de preaviz, chiar și după începerea executării contractului, însă denunțarea nu produce efecte în privința prestațiilor executate sau care se află în curs de executare.


(3) Dacă s-a stipulat o prestație în schimbul denunțării, aceasta produce efecte numai atunci când prestația este executată.


(4) Dispozițiile prezentului articol se aplică în lipsă de convenție contrară.
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Octombrie 2020
Antoanela Geaman, Avocat
Mergeti cu actul la avocat daca vreti sa va lamuriti in concret.
Avocatul si judecatorul va analizeaza cazul in acelasi mod dar fara acte nici judecatorul nu va judeca cazul.

Nu se pot exprima pareri generale pentru posibile litigii pe acte fara a se vedea actele.
Este bine sa intelegeti acest lucru.
Majoritatea oamenilor nu inteleg acest lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de mandat InaV InaV Buna ziua Doresc sa ma consult cu dumneavoastra intr-o problema. Am incheiat anul trecut un contract de mandat cu o firma de recuperari de creanta ce ... (vezi toată discuția)
Denuntare abuziva contract de asistenta juridica AndreiCr AndreiCr Buna ziua, Contractul de asistenta juridica poate fi denuntat oricand si in orice conditii de catre client? (vezi toată discuția)
Renuntare antecontract vanzare cumparare Razvan112 Razvan112 Buna ziua, Am facut un antecontract vanzare cumparare si doresc rezilierea acestuia. In antecontract sunt stipulate urmatoarele: \"In cazul in care ... (vezi toată discuția)