Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare antecontract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare antecontract vanzare cumparare

Buna ziua,

Am facut un antecontract vanzare cumparare si doresc rezilierea acestuia.

In antecontract sunt stipulate urmatoarele:
"In cazul in care promitentul vanzator nu isi indeplineste obligatia asumata, va restitui promitentului cumparator suma primita.
In cazul in care promitentul cumparator nu isi indeplineste obligatia asumata, va primi suma achitata azi promitentului vanzator.
Daca promitentul vanzator nu isi indeplineste promisiunea de a incheia contractul de vanzare cumparare, subsemnatul promitent cumparator va avea dreptul ca la termenul fixat prin antecontract pentru autentificare sa solicit inscrierea in CF in favoarea mea a unei ipoteci legale asupra imobilului, prin restituirea sumei platite in baza antecontractului potrivit art. 2386 pct.2 Cod civil.
Nu solicitam notarea antecontractului de vanzare cumparare in CF a imobilului in temeiul art. 906 Cod civil."

Nu a fost specificat niciun termen pentru inapoierea avansului.

Vanzatorul sustine ca imi poate restitui avansul doar in momentul in care primeste avans de la un viitor cumparator.

Ce actiuni ar trebui facute in conditiile in care mai sunt 3 saptamani pana la data perfectarii vanzarii?
Si cand ar trebui intreprinse acestea? Inainte sau dupa expirarea termenului?
Cum ma pot asigura ca primesc avansul inapoi?

Multumesc
Somați-l pe vânzător, specificați că nu mai doriți să încheiați contractul si că, având în vedere că nu e prevăzut niciun termen pentru restituirea avansului, soliciți ca restuirea să aibă loc în termen de ... zile de la data comunicării somației. Faceți somația înainte de data programată la notar pentru încheierea vânzării.

Razvan112 a scris:

Buna ziua,

Am facut un antecontract vanzare cumparare si doresc rezilierea acestuia.

In antecontract sunt stipulate urmatoarele:
"In cazul in care promitentul vanzator nu isi indeplineste obligatia asumata, va restitui promitentului cumparator suma primita.
In cazul in care promitentul cumparator nu isi indeplineste obligatia asumata, va primi suma achitata azi promitentului vanzator.
Daca promitentul vanzator nu isi indeplineste promisiunea de a incheia contractul de vanzare cumparare, subsemnatul promitent cumparator va avea dreptul ca la termenul fixat prin antecontract pentru autentificare sa solicit inscrierea in CF in favoarea mea a unei ipoteci legale asupra imobilului, prin restituirea sumei platite in baza antecontractului potrivit art. 2386 pct.2 Cod civil.
Nu solicitam notarea antecontractului de vanzare cumparare in CF a imobilului in temeiul art. 906 Cod civil."

Nu a fost specificat niciun termen pentru inapoierea avansului.

Vanzatorul sustine ca imi poate restitui avansul doar in momentul in care primeste avans de la un viitor cumparator.

Ce actiuni ar trebui facute in conditiile in care mai sunt 3 saptamani pana la data perfectarii vanzarii?
Si cand ar trebui intreprinse acestea? Inainte sau dupa expirarea termenului?
Cum ma pot asigura ca primesc avansul inapoi?

Multumesc

Multumesc pentru raspuns.

Somatia se face doar prin executor judecatoresc?

Ce opțiuni mai sunt daca nu restituie avansul nici pana la acel termen?
Puteti solicita restituirea avansului doar daca promitentul vanzator nu si-a indeplinit obligatiile!
Alegeti un avocat si mergeti la o consultatie juridica pentru a studia contractul!
In ipoteza in care intr-adevar nu si-a indeplinit obligatiile, iar somatia (formulata de avocat sau de executor) nu si-a produs efectele, aveti la indemana posibilitatea de a solicita rezilierea cu repunerea partilor in situatia anterioara!
Dar nu sunt acoperit de clauza din antecontract care stipulează următoarele?
"In cazul in care promitentul cumparator nu isi indeplineste obligatia asumata, va primi suma achitata azi promitentului vanzator."
Din ce ați scris dumneavoastră în mesajul inițial, așa reiese, că sunteți "acoperit", în sensul că dacă promitentul vânzător nu și-a respectat obligațiile asumate prin promisiune, atunci aveți dreptul de a cere rezoluționea și restituirea avansului.
Pe de altă parte, promisiunea trebuie analizată în ansamblul ei și corelată cu prevederile codului civil.
Atenție: nu confundați denunțarea unilaterală cu rezoluțiunea.

Puteți face cum doriți somația, dar recomand să o faceți prin avocat. Veți beneficia și de o analiză temeinică a contractului și va putea să formuleze somația/adresa astfel încât să vă ajute în mod real în recuperarea avansului.