Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru facut, cum donez o parte din curte si casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru facut, cum donez o parte din curte si casa veche?

Cum se procedeaza pentru a dona o parte din curte si casa veche fratelui mare care n-a participat la succesiune dupa parinti deoarece a fost infiat de altcineva (il cheama altfel) ? Cadastru e facut, eu , cel mic impreuna cu cel mijlociu fiind proprietari in indiviziune (pe toata mostenirea). Dar eu vreau sa raman singur proprietar pe casa noua care e facuta de mine. Ne intelegem cum impartim, apoi chemam cadastristul si apoi mergem la notar ca sa facem donatia?
Păi aveti 2 variante:
1. Întocmiti documentația cadastrala de dezmembrare (prin care se individualizează și se separa lotul care îl donati și lotul care ramane).
Încheiati cu fratele dvs actul notarial de dezmembrare, în calitate de coproprietari, după care, tot împreună donati fratelui adoptat casa veche și terenul aferent.
Pe ce rămâne după donatie, încheiati cu fratele dvs un act de partaj voluntar, în urma căruia să împărțiți intre dvs casa noua si celelalte bunuri.

2. Încheiati cu fratele un act de partaj voluntar, și luati dvs întregul teren cu cele două case, devenind astfel unic proprietar.
După care, întocmiti documentația cadastrala de dezmembrare, semnati singur actul notarial de dezmembrare și donati doar dvs fratelui adoptat casa si lotul aferent.
Faceti partaj la notar

Fac partaj cu fratele mijlociu (care e in prezent coproprietar) astfel incat casa noua sa ramana la mine si apoi facem donatia catre fratele cel mare ?
DoruD, utilizator
Exact