Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie anticipata nepenalizata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie anticipata nepenalizata?

Cand pot iesi la pensie anticipata nepenalizata? Mama este nascuta in data de 5 Ianuarie 1961, angajata din data de 3 Octombrie 1980 pana in prezent. Are in cartea de munca 83 zile de invoiri si 22 zile de nemotivate. Intrebarea este daca se poate pensiona pana la sfarsitul anului in pensie anticipata nepenalizata... sau din ce data?
liviubonta, utilizator
Se poate pensiona anticipat numai daca are un stagiu de cotizare de 40 ani.

In prezent, inca nu are stagiul de cotizare din cauza acelor 83 zile de invoiri si 22 zile de nemotivate.
Atunci se poate pensiona anticipat nepenalizat dupa 8 martie 2021? Aproximativ
liviubonta, utilizator
In opinia mea, da.