avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie anticipata nepenalizata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie anticipata nepenalizata?

Cand pot iesi la pensie anticipata nepenalizata? Mama este nascuta in data de 5 Ianuarie 1961, angajata din data de 3 Octombrie 1980 pana in prezent. Are in cartea de munca 83 zile de invoiri si 22 zile de nemotivate. Intrebarea este daca se poate pensiona pana la sfarsitul anului in pensie anticipata nepenalizata... sau din ce data?
Ultima modificare: Duminică, 1 Noiembrie 2020
liviubonta, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:51, 2 Noiembrie 2020
Se poate pensiona anticipat numai daca are un stagiu de cotizare de 40 ani.

In prezent, inca nu are stagiul de cotizare din cauza acelor 83 zile de invoiri si 22 zile de nemotivate.
Atunci se poate pensiona anticipat nepenalizat dupa 8 martie 2021? Aproximativ
Ultima modificare: Duminică, 1 Noiembrie 2020
liviubonta, utilizator
In opinia mea, da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata nepenalizata. mama este nascuta in data de ... liviubonta liviubonta Pensie anticipata nepenalizata. Mama este nascuta in data de 5 Ianuarie 1961, angajata din data de 3 Octombrie 1980 pana in prezent. Are in cartea de munca 83 ... (vezi toată discuția)
Pensionare popapaula86 popapaula86 Bună ziua. Sunt născută în 5ianuarie 1961, angajată din 3 octombrie1980 la același angajator până în prezent. Menționez că am 83de zile învoiri și ... (vezi toată discuția)
doua intrebari legate de pensionarea anticipata baciu rodica baciu rodica Buna ziua, 1. Ma numesc Rodica, sunt nascuta in decembrie 1961, si as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat si in ce ... (vezi toată discuția)