Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o casa inainte de casatorie si cu sotul am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o casa inainte de casatorie si cu sotul am cumpărat 2000 ...

Am o casa inainte de casatorie si cu sotul am cumpărat 2000 m.patrati ( pamint) si o.masina ! Noi avem amindoi cite un copil din prima casatorie ! Dupa maoartea noastra cei ce le revin la ce i doi! Si dupa moarte unuia cum se imparte?
Dacă decedați dvs prima, sotului ii revine 1/4 din casa dvs si 5/8 din teren și masina, iar copilului dvs 3/4 din casa si 3/8 din teren și masina.
Ulterior, la decesul sotului, cotele sale de mai sus vor fi moștenire de copilul acestuia.

Dacă decedeaza soțul primul, dvs veti moșteni 5/8 din teren și masina si copilul sotului 3/8.
La decesul dvs, casa va reveni integral copilului dvs, împreună cu cei 5/8 din teren și mașina.
Pot sa i fac acte copilului pe casă singura!,daca sotul nu doreste asta?
Da, puteti, pentru ca e bunul propriu al dvs.