avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o casa inainte de casatorie si cu sotul am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o casa inainte de casatorie si cu sotul am cumpărat 2000 ...

Am o casa inainte de casatorie si cu sotul am cumpărat 2000 m.patrati ( pamint) si o.masina ! Noi avem amindoi cite un copil din prima casatorie ! Dupa maoartea noastra cei ce le revin la ce i doi! Si dupa moarte unuia cum se imparte?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:12, 2 Noiembrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă decedați dvs prima, sotului ii revine 1/4 din casa dvs si 5/8 din teren și masina, iar copilului dvs 3/4 din casa si 3/8 din teren și masina.
Ulterior, la decesul sotului, cotele sale de mai sus vor fi moștenire de copilul acestuia.

Dacă decedeaza soțul primul, dvs veti moșteni 5/8 din teren și masina si copilul sotului 3/8.
La decesul dvs, casa va reveni integral copilului dvs, împreună cu cei 5/8 din teren și mașina.
Pot sa i fac acte copilului pe casă singura!,daca sotul nu doreste asta?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, puteti, pentru ca e bunul propriu al dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa deces S.GAFY S.GAFY Sunt recasatorita. Din casatoriile anterioare eu si sotul meu avem fiecare cite un copil. Inainte de a ne recasatori eu aveam o casa si un apartament iar sotul ... (vezi toată discuția)
As dori sa stiu cum e cu mostenirea,sunt recasatorita,eu am doi ... Dorascu Lenuta Dorascu Lenuta As dori sa stiu cum e cu mostenirea,sunt recasatorita,eu am doi copii din prima casatorie,el are unul,eu am casa lasata mostenire de la parintii mei,renovara ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, în 2001 am cumpărat o casa cu3000 m eu am un baiat ... Mariana.marinescu0 Mariana.marinescu0 Bună ziua, în 2001 am cumpărat o casa cu3000 m eu am un baiat .În 2004 m am căsătorit , el are o fată cu el.am.cumparat 200o m, întrebarea este ... (vezi toată discuția)