avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As dori sa stiu cum e cu mostenirea,sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As dori sa stiu cum e cu mostenirea,sunt recasatorita,eu am doi ...

As dori sa stiu cum e cu mostenirea,sunt recasatorita,eu am doi copii din prima casatorie,el are unul,eu am casa lasata mostenire de la parintii mei,renovara in totalitate de mine,,locuim la mine,am doua intrebari:
Daca sotul decedeaza,copilul lui are dreptul la casa mea,?
Daca eu decedez,sotul are drept la casa?
Multumesc ptr eventualele raspunsuri..
Cel mai recent răspuns: Dorascu Lenuta , utilizator 11:28, 15 Iulie 2022
Buna seara.
1. nu
2. da
Multumesc,dar daca spuneti ca sotul are drept de mostenire la casa,dupa decesul meu,la randul lui,dupa decesul lui,copilul lui are dreptul la ce a mostenit de la mine,adica la casa mea?sau dupa decesul lui,ce a mostenit de la mine le revine copiilor mei?ma intereseaza ptr ca,copii mei au investit bani in casa,el cand a venit,a fost totul de.a gata si nu as crea sa mosteneasca familia lui

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara.
1. nu
2. da

Sotul moateneste 1/4 , copiii dvs impart 3/4. Ce a mostenit, e al lui, va fi averea lui si va fi mostenit integral de copilul lui.
Ori divortati , ori va rugati sa moara primul, ori va faceti testament si lasati copiiilpr dvs. Dacq sotul ataca testamentul , va culege rezerva succesorala, o jumătate din cat ar fi mostenit legal, 1/8.
Poate ca mai aveți bunuri si le puteti lasa copiilor casa si lui masina sau ceva.
Atat timp cat sunteti in viata este prematur pentru a discuta cu privire la mosteniri.
Mostenirea se deshide prin moarte.
Este important intotdeauna ordinea in care decedeaza fiecare.
Raspunsurile date de mine s-au bazat strict in ordinea in care ati indicat dvs.

Dreptul la mostenire legal se stabileste dupa gradul de rudenie.
Deci este evident ca, copii dvs. dintr-o casatorie anterioara nu au niciun grad de rudenie cu sotul dvs. Si invers: copii sotului din casatorie anterioara nu au niciun grad de rudenie cu dvs.
Deci in functie de ordinea deceselor se vor stabili si mostenitorii: daca dvs. decedati prima, vocatie succesorala vor avea copii dvs. impreuna cu sotul supravietuitor. La fel, acelasi principiu se aplica daca sotul dvs. decedeaza primul, vocatie succesorala vor avea copiii acestuia impreuna cu dvs.

Dorascu Lenuta a scris:

Multumesc,dar daca spuneti ca sotul are drept de mostenire la casa,dupa decesul meu,la randul lui,dupa decesul lui,copilul lui are dreptul la ce a mostenit de la mine,adica la casa mea?sau dupa decesul lui,ce a mostenit de la mine le revine copiilor mei?ma intereseaza ptr ca,copii mei au investit bani in casa,el cand a venit,a fost totul de.a gata si nu as crea sa mosteneasca familia lui

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara.
1. nu
2. da



Ok,multumesc frumos

gi-jane2 a scris:

Sotul moateneste 1/4 , copiii dvs impart 3/4. Ce a mostenit, e al lui, va fi averea lui si va fi mostenit integral de copilul lui.
Ori divortati , ori va rugati sa moara primul, ori va faceti testament si lasati copiiilpr dvs. Dacq sotul ataca testamentul , va culege rezerva succesorala, o jumătate din cat ar fi mostenit legal, 1/8.
Poate ca mai aveți bunuri si le puteti lasa copiilor casa si lui masina sau ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire paula38 paula38 Buna ziua ,problema este urmatoarea ,sunt casatorita ,am incheiat o conventie de separare de bunuri ,inainte de casatorie detineam un imobil ,in timpul ... (vezi toată discuția)
Ce acte ar trebui sa incheiem? Liliana2007_01 Liliana2007_01 Sotul meu are doi copii dintr-o casatorie anterioara. Noi nu avem copii. Cum ar trebui sa procedam in situatia in care, daca ar deceda sotul meu, copiii lui sa ... (vezi toată discuția)
Poate fi atacată donația unor bunuri proprii făcută copilului dintr-o căsătorie anterioară? Boiceanuca Boiceanuca Am imobile bunuri propii. Am un soţ şi un copil cu soţul meu. Doresc să donez bunurile proprii fiicei mele. Soţul meu sau fiul lui dintr-o căsătorie ... (vezi toată discuția)