Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salut, am o problema la locul de munca. Lucrez pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salut, am o problema la locul de munca. Lucrez pentru o firma ...

Salut, am o problema la locul de munca. Lucrez pentru o firma subcontractoare în șantierul naval vard braila. După o perioada am fost închiriat de firma direct la vara pentru 3 săptămâni, după acelea 3 săptămâni ne-a trimis acasă pe mn și alti 5 colegi pe motiv ca nu mai e de munca pentru o perioada de o saptaman. Bun am fost înțelegător nu e nici o problema doar ca a trecut acea saptamana mi-am sunat șeful și mi-a spus ca nu are de munca (precizez ca în timpul cât eram inchiriati la VARD el angaja în continuare oamenii). Mi-a spus ca ori ne trimite la Tulcea ori în Italia (au oamenii și acolo). Este normal sa se întâmple asa ceva ? Sunt obligat sa fiu detașat dupanplacut lor? Eu sunt din Brăila, firma are sediul în Timișoara (asta pentru ca patronul e italian și ajunge mai ușor acolo probabil decât în Brăila sau Tulcea unde își desfășoară activitatea).

Cum ar trebui sa procedez în situația asta ? Deja în 2 ani de zile de când lucrez la ei am fost detașat de 2 ori din același motiv.
"Detașarea este obligatorie, salariatul neputând refuza executarea detașării, în caz contrar fiind susceptibil a răspunde disciplinar, inclusiv cu desfacerea disciplinară a contractului de muncă. Justificarea detașării este în
interesului serviciului."
[ link extern ]

Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.
Am citit cu atenție și la mn ar fi vorba de delegare și nu detasare. Eu lucrez în continuare pentru același angajator.
In condițiile în care el angajează și mie îmi spune ca nu are de munca. Apoi ca dacă vreau sa plec la Tulcea bine dacă nu sa îmi caut de munca...
Nu mi se pare normal având de munca în Brăila sa ma oblige sa plec la Tulcea sau sa stau acasă . Sa nu mai pun ca decontarea cheltuielilor de drum o suport eu din banii mei dacă ar fi sa accept.

Cornel Vasile a scris:

"Detașarea este obligatorie, salariatul neputând refuza executarea detașării, în caz contrar fiind susceptibil a răspunde disciplinar, inclusiv cu desfacerea disciplinară a contractului de muncă. Justificarea detașării este în
interesului serviciului."
[ link extern ]

Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.

Grigore91, utilizator
Delegarea este o măsură obligatorie pentru salariat, a cărei nerespectare poate atrage răspunderea disciplinară a acestuia, inclusiv desfacerea contractului de muncă. Corespunzător obligaţiei salariatului, măsura delegării trebuie să fie legală şi să aibă ca temei un interes de serviciu. (Vlad Barbu, Dreptul muncii. Curs universitar, Editura Naţional, Bucureşti, 2003, p. 140)
Dar dacă anul acesta am fost trimis în Italia în perioada 11 ianuarie 26 martie, am citit un paragraf unde delegarea se face pentru 60 de zile iar restul cu acordul angajatului. Pot refuza sau poate în continuare sa facă treaba asta ? Masura luata de angajator de a ma trimite e legata de faptu ca nu mai are de munca, dar în timp ce eu stau acasă a angajat și alții oameni ....deci nu vad un temei în interesului de serviciu...

Cornel Vasile a scris:

Delegarea este o măsură obligatorie pentru salariat, a cărei nerespectare poate atrage răspunderea disciplinară a acestuia, inclusiv desfacerea contractului de muncă. Corespunzător obligaţiei salariatului, măsura delegării trebuie să fie legală şi să aibă ca temei un interes de serviciu. (Vlad Barbu, Dreptul muncii. Curs universitar, Editura Naţional, Bucureşti, 2003, p. 140)

Care este perioada maxima pentru delegare. Interpretarea legii
www.avocatnet.ro/forum/discu...