Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua. stiu ca pot beneficia de somaj daca am 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni. eu tocmai termin o perioada de 12 luni de somaj. stiu ca pot beneficia de alt somaj daca am o angajare de o luna. ma intereseaza daca forma aceasta de angajare poate fi si pe o perioada determinata. Multumesc!
Nu se face nici o discrimare intre salariatii cu contract de munca pe durata nedeterminata sau determinata, ei se bucura de aceleasi drepturi
Daca va angajati cu CIM pe perioada determinata, la expirarea acestuia (art.56j din Codul muncii) puteti beneficia de indemnizatie de somaj.