avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am o nelamirire legata de kurzarbeit daca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am o nelamirire legata de kurzarbeit daca ma poate ...

Buna ziua,

Am o nelamirire legata de kurzarbeit daca ma poate ajuta cineva. La firma la care lucrez am semnat ca de la 1 noiembrie vom lucra in acest sistem, adica 4 ore pe zi, salariul 87 la suta. In momentul de fata suntem obligati sa venim 8 ore pe zi. Este legal acest lucru? Si daca nu, unde putem face o sesizare? Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 5 Noiembrie 2020
Marian Nestor, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 5 Noiembrie 2020
Nu este legal ... sesizati ITM-ul.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal? Vali@ Vali@ Societatea la care lucrez a dat o decizie ca nu se mai lucreaza simbata si nu se mai sta peste program ca nu se mai platesc ore suplimentare .cu toate astea ei ... (vezi toată discuția)
Dreptul la informatie mgeorge353 mgeorge353 Ce pot face in cazul cînd unitatea unde am lucrat refuza să-mi elibereze o adeverință cu sporuri ,ore de noapte,și contribuția mea la pensie,? (vezi toată discuția)
Am muncit peste 8 ore /zi dar in contract am avut numai 4 ore/zi daniel0007 daniel0007 buna seara, am lucrat ca vanzator la un magazin 15 ani crezand ca pe cartea de munca am contract de 8 ore pe zi, dupa 15 ani am constat cu stupoare ca ... (vezi toată discuția)